Президент: Оғизбирчилигимизни асраб-авайлаш, тинчлик ва барқарорлик муҳитини сақлаш – барчамизнинг бурчимиздир
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 июль куни Нукус шаҳрига ташриф буюрди.
Маълумки, айни кунларда Ўзбекистон Республикаси Конституциясини ислоҳ қилиш бўйича муҳокамалар жараёни кетмоқда. Аслида, амалдаги қонунчилигимизга кўра, парламентнинг ўзи ҳам Конституцияга ўзгартиш киритиш ваколатига эга. Шунга қарамай, Президентимиз бу борадаги қонун лойиҳасини умумхалқ муҳокамасида кўриб чиқишни ҳамда референдум ўтказиш йўли билан қабул қилишни таклиф этди.
Лекин, айрим жойларда масаланинг моҳиятини талқин қилишда тушунмовчилик ҳолатлари ҳам учради. Жумладан, лойиҳада кўзда тутилган Қорақалпоғистон Республикасига оид айрим нормаларга бир гуруҳ шахслар томонидан норозилик билдирилди. Бунинг оқибатида 1 июль куни Нукус шаҳрининг марказий кўчаларида намойишлар уюштирилди. Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари биноларини ноқонуний эгаллашга уриниш ҳаракатлари содир этилди.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Нукус шаҳрига етиб келиб, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари ва жамоатчилик вакиллари билан учрашди.
Шавкат Мирзиёев конституциявий ислоҳотлар Ватанимизнинг бугунги ва келажак ҳаёти учун ғоят муҳим аҳамиятга эга бўлган масала экани, муҳокамаларда кўпмиллатли халқимиз кўплаб таклиф ва тавсияларини билдираётганини таъкидлади.
Тартибга кўра, “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги эълон қилинган қонун лойиҳаси умумхалқ муҳокамасидан ўтказилади. Фуқаролар томонидан билдирилган фикр ва мулоҳазалар асосида Қонунчилик палатаси томонидан такомилига етказилади. Кейин эса мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси референдумига қўйилиб, фуқароларимиз эркин овоз бериш орқали ўзларининг бу масала бўйича хоҳиш-иродасини ифода этади. Шундан кейингина Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчалар қонуний тусга киради.
– Янгиланаётган Конституциямизни такомилига етказиш учун қанча вақт ва муддат керак бўлса, бу жараён шунча давом этади. Бу борада фақат халқимиз билан бамаслаҳат иш олиб борамиз, – деди Президент.
Халқимиз ҳукмига ҳавола этилган мазкур Конституциявий қонун лойиҳаси ҳали қабул қилинмаган, умумхалқ муҳокамасига қўйилган, холос. Шу боис давлатимиз раҳбари Қорақалпоғистоннинг ўзига хос этник, маданий хусусиятлари, миллий урф-одат ва қадриятлари, алоҳида ҳуқуқий мақомини эътиборга олиб, лойиҳадаги Қорақалпоғистон Республикасининг ҳуқуқий мақомига оид нормаларни ўзгартиришсиз қолдириш зарурлигини таъкидлади. Яъни, Конституциянинг 70, 71, 72, 74, 75-моддалари ўзгаришсиз қолдирилади.
– Такрор айтаман: ўзбек ва қорақалпоқ халқлари ўртасидаги қардошлик, ўзаро ҳурмат ва меҳр-оқибат, оғизбирчилигимизни асраб-авайлаш, юртимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорлик муҳитини сақлаш – барчамизнинг бурчимиздир. Конституциявий ислоҳотларимизнинг бош мақсади ҳам айнан мана шундан иборат. Янги Ўзбекистон, Янги Қорақалпоғистонни албатта биргаликда қурамиз, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Мамлакатимиздаги барча ислоҳотлар, муҳокамалар, ҳеч шубҳасиз, демократия ва ҳуқуқий мезонлар асосида амалга оширилиши қайд этилди.
Айни вақтда тинчлик ва осойишталик, жамоат хавфсизлигини бузишга уринаётган ҳар қандай шахсларга нисбатан қонун доирасида қатъий чоралар кўрилиши, “Қонун – устувор, жиноятга жазо муқаррар” деган қоидани амалда таъминлаш учун куч ва имкониятлар етарли экани таъкидланди.
Президент барча юртдошларимизни ҳамжиҳатлик ва бирдамликка, оқилона иш кўришга, турли ғаразли чақириқ ва ҳаракатларга берилмасликка даъват этди.
Учрашувда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқиб, халқимизнинг оғизбирчилигини қўллаб-қувватлади.

Президент: Сохранение уз дружбы и братства, атмосферы мира и стабильности – наш общий долг
Как известно, в эти дни в нашей стране продолжается обсуждение конституционной реформы. Согласно действующему законодательству, парламент наделен полномочием внесения изменений в Основной закон. Но Президент предложил рассмотреть соответствующий проект закона на всенародном обсуждении и принять его путем референдума.
Однако в отдельных случаях встречается недопонимание толкования сути данного вопроса. В частности, группа лиц выразила недовольство некоторыми нормами, предусмотренными проектом, касающимися Республики Каракалпакстан. Вследствие чего 1 июля этого года на центральных улицах города Нукуса были организованы демонстрации. Предприняты попытки незаконного захвата зданий местных органов государственной власти.
В связи с этим глава государства прибыл в город Нукус и провел встречу с депутатами Жокаргы Кенеса и представителями общественности Каракалпакстана.
Шавкат Мирзиёев отметил, что конституционная реформа является вопросом, имеющим чрезвычайно важное значение для сегодняшней и завтрашней жизни нашей Родины. В ходе обсуждений наш многонациональный народ высказывает множество предложений и рекомендаций.
Согласно процедуре, обнародованный проект Конституционного закона “О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан” пройдет всенародное обсуждение. После этого на основе выдвинутых гражданами мнений и замечаний он будет доработан Законодательной палатой. Затем проект будет вынесен на референдум Республики Узбекистан, и наши граждане посредством свободного голосования выразят свое волеизъявление по данному вопросу. Только после этого вносимые в Конституцию Республики Узбекистан изменения и дополнения будут иметь законный характер.
– Словом, этот процесс займет столько времени, сколько потребуется для совершенствования обновляемой Конституции. В этой работе мы будем действовать, только советуясь с нашим народом, – сказал Президент.
Данный проект Конституционного закона, представленный вниманию нашего народа, еще не принят, а лишь вынесен на всенародное обсуждение С учетом этого, а также этнических, культурных особенностей, национальных обычаев и ценностей, особого юридического статуса Республики Каракалпакстан считаю необходимым оставить в проекте без изменений нормы относительно правового статуса Республики Каракалпакстан. То есть, статьи 70, 71, 72, 74, 75 Конституции останутся неизменными.
– Еще раз повторю: бережное сохранение уз дружбы и братства, согласия и взаимного уважения, формировавшихся между узбекским и каракалпакским народами на протяжении столетий, царящей в нашей стране атмосферы мира и стабильности – наш общий долг. Мы вместе обязательно построим Новый Узбекистан, Новый Каракалпакстан!, – отметил глава государства.
Подчеркнуто, все реформы, их обсуждения, безусловно, должны осуществляться на основе демократических принципов и правовых норм.
Вместе с тем к тем, кто пытается подорвать мир, спокойствие и общественную безопасность, будут приняты строгие меры в соответствии с законодательством. У Республики Узбекистан достаточно сил и возможностей для практического обеспечения принципа “Закон превыше всего, наказание за преступление неотвратимо”.
Президент призвал всех наших сограждан к единству и сплоченности, благоразумию и не поддаваться различным провокациям и подрывным действиям.
В ходе встречи выступили депутаты Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, представители общественности и высказались в поддержку братства и единства нашего народа.