Ўзбекистон Президенти Туркия ички ишлар вазири билан ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июль куни амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Туркия ички ишлар вазири Сулаймон Сойлуни қабул қилди.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳаларида амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида вазир Сулаймон Сойлу давлатимиз раҳбарига Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Туркия томони саъй-ҳаракатларни самарали мувофиқлаштириш ва хавфсизликка таҳдид солаётган замонавий хавф-хатарларга қарши курашиш мақсадида тизимли идоралараро шерикликни йўлга қўйишга тайёр экани қайд этилди.
Суҳбатда фаол мулоқотларни, ахборот алмашишни ва илғор тажрибани ўрганишни давом эттириш, уюшган, шу жумладан кибермакондаги жиноятчилик, терроризм, диний экстремизм, наркотрафик ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш бўйича қўшма тадбирлар ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана обсудил с министром внутренних дел Турции вопросы развития сотрудничества в правоохранительной сфере
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июля принял министра внутренних дел Турецкой Республики Сулеймана Сойлу, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены вопросы развития практического сотрудничества в правоохранительной сфере и области обеспечения общественной безопасности в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
В начале встречи министр Сулейман Сойлу передал Президенту Узбекистана теплые приветствия и добрые пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Подчеркнута готовность турецкой стороны к налаживанию системного межведомственного партнерства в целях эффективной координации усилий и противодействия современным вызовам и угрозам безопасности.
В ходе беседы особое внимание уделено вопросам продолжения активных контактов, обмена информацией и изучения передового опыта, проведения совместных мероприятий по борьбе с организованной преступностью, в том числе в киберпространстве, терроризмом, религиозным экстремизмом, наркотрафиком и нелегальной миграцией.