Давлатимиз раҳбари 10 август куни Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида ташкил этилган ипотека марказини бориб кўрди.
Аҳолини уй-жой билан таъминлаш доим муҳим масала. Давлат ва хусусий сектор томонидан кўплаб уйлар қурилаётгани бунга имконият яратмоқда. Уларни сотиб олиш учун кўмаклашиш мақсадида ипотека кредитлари таклиф этилмоқда. Лекин бу борадаги имконият ва тартиблардан ҳамма ҳам хабардор эмас.
Масалан, жорий йилда ипотека кредитлари учун тижорат банкларига бюджетдан 13 триллион сўм ажратилиши кўзда тутилган. Лекин олти ойда аҳолига бу маблағларнинг 30 фоизи берилган, холос.
Шу боис Президентимиз 6 июль куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида бу борада бюрократияни камайтириш, аҳолига комплекс хизмат кўрсатадиган ипотека марказлари ташкил қилиш зарурлигини айтган эди.
Биринчи шундай марказ пойтахтимизда иш бошлади. Бу ерда ипотека бозоридаги таклифлар умумлашган ва шаффоф тизим йўлга қўйилган. Ташриф буюрувчиларга Тошкент шаҳрида қурилаётган уйлар, уларга хизмат кўрсатадиган банклар, ипотека кредитлари шартлари ҳақида батафсил маълумотлар берилади. Олди-сотди, гаров ва ипотека кредити шартномаларини расмийлаштириш тартиби, уй-жойга бўлган ҳуқуқни давлат рўйхатидан ўтказиш масалаларида ҳам ёрдамлашилади. Энг муҳими, барча хизматлар бир жойда кўрсатилади.
– Халқимиз турмушини яхшилаш учун қанча қарорлар чиқаяпти, қулайликлар яратиляпти. Лекин кўпчилик бундан тўла хабардор эмас. Билганлар ҳам қаерга боришни билмай, овора бўлади. Бу марказ уй олишни истаганларга комплекс хизмат кўрсатиб, оғирини енгил қилади. Энди марказнинг электрон платформаларини ривожлантириб, одамларга янада қулайлик яратиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари минглаб одамлар томорқа учун ипотекадан фойдалана олмаётганига эътибор қаратиб, мутасаддиларга бу бўйича кўрсатмалар берди.
– Томорқа ипотекасини жорий қилиш керак. Томорқа ипотекаси бу халқ ипотекаси бўлади, – деди Президент.
Марказда қурилиш ва девелопер компаниялар ўз офисларини ташкил этган. Харидорлар учун барча шароитлар яратилган.

Открылся Ташкентский ипотечный центр
Глава государства 10 августа посетил ипотечный центр, организованный в Яшнабадском районе города Ташкента.
Вопрос жилищного обеспечения населения находится под постоянным вниманием нашего государства. Его решению способствует масштабное строительство домов государственным и частным сектором. Для содействия населению в приобретении жилья предлагаются ипотечные кредиты. Однако не все проинформированы о возможностях и процедурах ипотеки.
Например, в текущем году коммерческим банкам на финансирование ипотечных кредитов запланировано выделить из бюджета 13 триллионов сумов. Однако за первые шесть месяцев населению выдано лишь 30 процентов этих средств.
Поэтому на состоявшемся 6 июля видеоселекторном совещании Президент указал на необходимость сокращения бюрократии и создания ипотечных центров, обслуживающих население комплексно.
Первый такой центр начал свою работу в столице. Здесь собраны все предложения на ипотечном рынке и организована прозрачная система. Посетителям будет предоставляться подробная информация о строящемся в Ташкенте жилье, банках, выдающих ипотечные кредиты, их условиях. Также будет оказана помощь в процедуре оформления договоров купли-продажи, залога и ипотечного кредита, государственной регистрации права на жилье. Самое главное, все услуги предоставляются в одном месте.
- Много решений принимается, условий создается для улучшения жизни наших людей. Но многие не в полной мере осведомлены об этом. А те, кто в курсе, не знает, куда идти. Этот центр будет предоставлять комплексные услуги и облегчит заботы тех, кто хочет приобрести жилье. Теперь необходимо развивать электронные платформы центра и сделать его еще более комфортным для людей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства обратил внимание на то, что тысячи людей не могут воспользоваться ипотекой на частный дом с земельным участком, и дал соответствующие указания ответственным лицам.
- Необходимо внедрить ипотеку на дома с участком. Такая ипотека будет народной ипотекой, - сказал Президент.