O‘zbekistonda IT-xizmatlarini rivojlantirish uchun imtiyozlar toʻgʻrisida ma’lumot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi ma’lumotiga ko‘ra 2022-yil yakunlariga ko`ra axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) xizmatlarining mamlakat iqtisodiyotidagi ulushi 1,7 % ni tashkil etdi.
Tarmoqda yaratilgan yalpi qo‘shilgan qiymat hajmining 66,5 foizi aloqa xizmatlari, 19,4 foizi kompyuter dasturlashtirish, maslahat berish va boshqa yordamchi xizmatlar, 7,0 % foizi ma’lumotlarni joylashtirish va ishlov berish bo‘yicha xizmatlar, Web-portallar, 4,7 foizi kompyuterlar va aloqa uskunalarini ta’mirlash xizmatlari, qolgan 2,4 foizi dasturiy ta’minotni chiqarish hissasiga to‘g‘ri kelgan.
O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq (https://lex.uz/docs/-512233) IT-Visa 3 yilik muddatga beriladi. Bu O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun belgilangan shartlarda ta’lim va tibbiy xizmatlar olish, istalgan qiymatdagi ko‘chmas mulk sotib olish imkoniyatini beradi.
IT-Visa IT-Park direksiyasi tavsiyasiga asosan ariza beruvchining vaqtinchalik yashash joyidagi O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlarining hududiy bo‘linmalari tomonidan beriladi. Shu bilan birga, oila a’zolariga (turmush oʻrtogʻi, ota-onasi, bolalari) tashrif vizasi beriladi.
IT-karta - bu direksiya tomonidan xorijiy fuqarolarga beriladigan tavsiyanoma turi boʻlib, uning asosida viza rejimiga ega boʻlgan fuqarolarga IT-viza yoki faqat vizasiz rejimga ega boʻlgan fuqarolarga imtiyozlardan foydalanish uchun beriladi.
IT-Visa va IT-kartani olish boʻyicha tavsiyalarni quyidagi shaxslar olishlari mumkin (https://itvisa.uz/ru):
1) Investor – axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan yuridik shaxsga shartnoma asosida kamida 10 ming AQSH dollari ekvivalenti miqdorida moliyalashtirishni ta’minlovchi jismoniy shaxs yoki xorijiy investitsiya kompaniyasining vakili;
2) IT-mutaxassis - axborot texnologiyalari sohasida malaka/mutaxassislikka ega bo‘lgan, O‘zbekiston Respublikasi rezidentining yuridik shaxsida IT ixtisosligi bo‘yicha ishga qabul qilingan va ariza topshirish vaqtida oxirgi 12 oy uchun IT faoliyatidan olgan daromadi 30 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmaganligini tasdiqlovchi mutaxassis;
3) IT Park rezidenti ta’sischisi - Texnopark rezidenti bo‘lgan yuridik shaxsining ta’sischisi, belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tgan va Yagona rezidentlar reyestriga kiritilgan jismoniy shaxs.

Информация о льготах для развития IT-услуг в Узбекистане
Согласно информации Агентства статистики при Президенте Республики Узбекистан, в 2022 году доля услуг информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в экономике страны составила 1,7 %.
Добавленная стоимость услуг ИКТ складывается из услуг связи – 66,5 %, компьютерного программирования, консультаций и других сопутствующих услуг – 19,4 %, услуг по размещению и обработке данных, Web-порталов – 7,0 %, ремонта компьютеров и оборудования связи – 4,7 %, выпуска программного обеспечения – 2,4 %.
Согласно законодательству Республики Узбекистан IT-Visa выдается сроком до 3 лет. Дает преимущество получать образование и медицинские услуги на условиях, предусмотренных для граждан РУз, и возможность приобретать недвижимость любой стоимости.
IT-Visa выдается территориальными подразделениями органов внутренних дел Республики Узбекистан по месту временного проживания заявителя на основании рекомендации дирекции IT-Park. При этом, членам семьи (супруг (а), родители, дети) выдается гостевая виза.
IT Card - вид рекомендации, выдаваемый Дирекцией иностранным гражданам, на основе которой выдается IT Visa для граждан с визовым режимом, или только IT Card для граждан с безвизовым режимом, для пользования льготами и преференциями.
Рекомендации на получение IT-Visa и IT Card могут получить следующие лица (https://itvisa.uz/ru):
1) Инвестор - физическое лицо, либо представитель иностранной инвестиционной компании, осуществляющий финансирование в юридическое лицо ведущее деятельность в сфере информационных технологий, посредством соглашения, в размере не менее эквивалента 10 тыс долларов США;
2) IT-специалист - специалист, который имеет квалификацию/специализацию в сфере информационных технологий, трудоустроен в юридическом лице резидента Республики Узбекистан по ИТ-специальности и подтверждает свой доход от ИТ-деятельности не менее эквивалента 30 000 долларов США за последние 12 месяцев на момент подачи заявки;
3) Учредитель резидента IT Park - физическое лицо являющееся учредителем юридического лица резидента Технопарка, зарегистрированного в установленном порядке и включенного в Единый реестр резидентов.