Қурилиш лойиҳалари муҳокама қилинди
Мамлакатимиз тараққиёти ва ҳаёт талаби билан бунёдкорлик кўлами ортмоқда. Айниқса, Тошкент шаҳрида жуда кўп ижтимоий-иқтисодий иншоотлар қурилди. Давлатимиз раҳбари бу масалани алоҳида эътиборга олиб, пойтахтнинг меъморий қиёфасини сақлаб қолиш, келгусидаги қурилишларни шаҳар ташқарисида қилиш вазифасини қўйган эди.
Шунга мувофиқ, Янги Тошкент шаҳарчаси лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Тақдимотда Президентимизга шу ҳақида ахборот берилди.
Унга кўра, биринчи босқичда 6 минг гектарда бунёдкорлик қилиш режалаштирилган. Шундан келиб чиқиб, истиқболли қурилиш ҳудудлари, янги шаҳар билан пойтахтни бирлаштирувчи асосий йўллар схемалари ишлаб чиқилган.
Шаҳарча янги маъмурий ва иқтисодий марказ бўлади. Пойтахтимизнинг шарқий қисмида, Юқори Чирчиқ ва Ўрта Чирчиқ туманлари ҳудудида барпо этилади. 800 минг аҳолига мўлжалланган бўлади.
У ерда вазирлик ва идоралар, олий таълим муассасалари, соғлиқни сақлаш ташкилотлари, театр, кутубхона, меҳмонхоналар, турар жой бинолари, боғлар ўрин олади. Хусусан, яшил ҳудудлар 363 гектарни ташкил қилиши кўзда тутилган.
Маълумки, Самарқанд вилоятида Имом Бухорий мажмуаси янгидан барпо этилмоқда. Бугунги кунда бинолар қуриб битказилиб, пардозлаш ишлари олиб борилмоқда. Мажмуа деворлари миллий нақшлар билан сайқалланади, наққошлик ва хаттотлик санъати уйғунлашади. Унинг деворларига қадимий услубда Қуръони карим суралари ва ҳадислар ёзилади.
Президентимиз ташаббуси билан мажмуада Имом Бухорий музейи ҳам ташкил этилиши режалаштирилган. Тадбирда ушбу музейнинг концептуал лойиҳаси тақдимоти ҳам ўтказилди.
Музей бой маданий қадриятларимизни ўзида жам қилиш баробарида замонавий дизайнга эга бўлади. 8 та павильон, хусусан, Муҳаммад алайҳиссалом ва нубувват тарихи, ҳадис илмининг пайдо бўлиши ва ривожланиши, Имом Бухорийнинг ҳаёти ва илмий фаолияти, Имом Бухорий фазилатлари, болалар бўлими, “Ал-жоме ас-саҳиҳ” - ислом динининг иккинчи манбаси, Имом Бухорий меросининг бугунги кундаги аҳамияти, Янги Ўзбекистонда диний-маърифий ислоҳотлар ва Имом Бухорий меросига эътибор каби мавзуларга бўлинади.
Давлатимиз раҳбари музейдан ўрин олган ҳар бир ашё ва визуал маълумот зиёратчиларга маърифат етказиши кераклигини алоҳида қайд этди.
Мамлакатимизда бизнес муҳит яхшилангани сари ташқи савдо алоқалари ҳам кенгайиб бормоқда. Бунга мутаносиб равишда божхона инфратузилмасини ҳам ривожлантириш зарурати туғилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистоннинг Қозоғистон билан чегарадаги “Ғишткўприк” божхона пости орқали ҳар куни кўплаб инсонлар ўтади.
Шу боис мазкур божхона пости учун замонавий мажмуа барпо этиш режалаштирилган. Янги терминал, автомобиль йўли, автотураргоҳ, ошхона, тиббиёт хонаси, савдо ва маиший хизмат шохобчалари барпо этилиши кўзда тутилмоқда.
Президент мажмуада йўловчилар учун барча қулайликларни яратиш, божхона назорати ва юкларни ўтказиш жараёнини рақамлаштириш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимотда, шунингдек, мамлакатимизнинг Бирлашган Араб Амирликлари ва Озарбайжон Республикасидаги элчихоналарининг янги бинолари лойиҳалари ҳақида ҳам ахборот берилди.

Рассмотрены проекты строительства ряда объектов
По мере развития нашей страны и в соответствии с требованиями времени расширяется масштаб созидательной работы. В частности, в городе Ташкенте было возведено множество объектов социально-экономического назначения. Глава нашего государства, уделяющий этому вопросу особое внимание, поставил задачу сохранения архитектурного облика столицы и выведения будущего строительства за пределы города.
В соответствии с этим разрабатывается проект города Новый Ташкент. В ходе презентации Президенту представлена информация о нем.
Согласно проекту, на первом этапе планируется застроить территорию площадью 6 тысяч гектаров. Разработаны перспективные районы строительства, схемы основных дорог, связывающих столицу с новым городом.
Проект призван стать новым административным и экономическим центром. Он будет расположен на востоке от столицы, на территории Юкоричирчикского и Уртачирчикского района, и будет рассчитан на 800 тысяч жителей.
В нем будут размещены министерства и ведомства, высшие образовательные учреждения, медицинские организации, театр, библиотека, гостиницы, жилье и парки. Предусматривается, что территория зеленых зон составит 363 гектара.
Как известно, продолжается реконструкция комплекса Имама Бухари в Самаркандской области. На сегодняшний день завершено строительство зданий, ведутся отделочные работы. Комплекс будет украшен национальными узорами, элементами живописи и каллиграфии. На стенах будут размещены тексты из священного Корана и хадисы.
По инициативе Президента в комплексе планируется создать Музей Имама Бухари. В ходе презентации был представлен проект этого музея.
Музей будет сочетать в себе современный дизайн и богатые культурные ценности нашего народа. Экспозиция будет разделена на 8 павильонов, посвященных таким темам, как история жизни Пророка Мухаммада и пророчества, возникновение и развитие науки о хадисах, жизнь и научная деятельность Имама Бухари, добродетели Имама Бухари, детский раздел, «Аль-Джаме ас-сахих» как второй источник в исламе, значение наследия Имама Бухари сегодня, религиозно-просветительские реформы и внимание к наследию Имама Бухари в Новом Узбекистане.
Глава государства подчеркнул, что каждый предмет и визуальная информация в музее должны служить просвещению посетителей.
Наряду с улучшением бизнес-климата в нашей стране расширяются внешнеторговые связи. Соответственно необходимо развивать таможенную инфраструктуру.
В частности, таможенный пост «Гишткуприк» на границе Узбекистана с Казахстаном, через который ежедневно проходит множество людей, нуждается в модернизации.
Для таможенного поста планируется построить современный комплекс с новым терминалом, подъездными путями, автостоянками, столовой, медицинским пунктом, объектами торговли и бытового обслуживания.
Президент поручил создать в комплексе все удобства для водителей и пассажиров, цифровизировать процессы таможенного контроля и пропуска грузов.
На презентации также была представлена информация о проектах новых зданий посольств нашей страны в Объединенных Арабских Эмиратах и Азербайджанской Республике.