Бунёдкорлик лойиҳалари муҳокама қилинди
Давлатимиз раҳбари 18 март куни Янги Тошкент шаҳри лойиҳасига тамал тоши қўйган эди. Бугунги тақдимотда унинг биринчи босқичи доирасидаги масалалар кўриб чиқилди.
Бу босқичда 60 минг аҳолига мўлжалланган кўп қаватли уйлар, давлат идоралари учун маъмурий бинолар, боғлар, ижтимоий ва иқтисодий объектлар барпо этилиши режалаштирилган. Буларни лойиҳалаштириш ва барча ишларни мувофиқлаштириш учун дирекция тузилди. Хорижий мегаполислардаги урбанизация ва қурилиш тажрибаси ўрганилди.
Шунга мувофиқ, Янги Тошкентни администрация, иқтисодиёт, таълим, соғлиқни сақлаш ва маданият каби 5 та негиз асосида қуриш мўлжалланмоқда. Буларнинг ҳар бири тизимдаги бўғинлар ва қуйи ташкилотларни ўз ичига олади.
Тақдимотда бунёдкорлик жараёнининг “йўл харитаси” бўйича ҳам ахборот берилди. Албатта, бундай улкан лойиҳани амалга ошириш учун иш, аввало, инфратузилма яратишдан бошланади. Қайд этилганидек, бунда замонавий урбанизация ёндашувлари, “ақлли” технологиялар қўлланилади. Масалан, “уч-генерация” станцияси қурилиб, ҳам электр ишлаб чиқарилади, ҳам бинолар қишда иситилиб, ёзда совутилади. Барча электр, алоқа тармоқлари, газ ва сув қувурлари ер тагидан ўтказилади.
Шаҳарда инфратузилма, турмуш ва экология мутаносиб бўлади. “Тошкентнинг яшил белбоғи” лойиҳаси шу ердан бошланади. Пиёдалар ва велосипедчиларнинг эркин ҳаракатланиши учун қулай шароит яратилади. Шу мақсадда автомобиллар учун ер ости тураргоҳлари, 14 та замонавий тунел, Чирчиқ ва Қорасув дарёлари устида 7 та кўприк бунёд этилади.
Давлатимиз раҳбари бўлажак шаҳарда “инсон қадри” тамойилини қарор топтириш, турли ёшдаги одамларнинг эҳтиёжларини инобатга олиб, барча қулайликларни яратиш зарурлигини таъкидлади. Иншоотларни эксплуатация ва транспортлар учун қулай жойлаштириш, яшил ҳудудлар кўп бўлишига алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Тақдимотдаги яна бир лойиҳа Тошкент ерусти метросининг остида савдо ва хизмат шохобчаларини жойлаштириш ҳақида бўлди. Жумладан, мазкур транспорт иншоотининг Яшнобод туманидаги қисмида 4 километр бўш жой бор. У ерда яшил ҳудудлар, автотураргоҳ, воркаут мадончалари, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари ташкил этиш мумкин. Бу борада Берлин шаҳри тажрибаси ўрганилган.
Ушбу ҳудудларни лотларга ажратган ҳолда ижарага бериш, хавфсизликни таъминлаб, аҳоли учун қўшимча қулайликлар яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Обсуждены проекты строительства
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о концепции проекта города Новый Ташкент и строительных объектах в столице.
18 марта глава нашего государства дал старт реализации проекта «Новый Ташкент». На сегодняшней презентации были рассмотрены вопросы касательно реализации его первого этапа.
На данном этапе планируется строительство многоквартирных домов на 60 тысяч жителей, административных зданий государственных ведомств, парков, социальных и экономических объектов. Для проектирования и координации всех работ была создана дирекция. Изучен опыт урбанизации и строительства в зарубежных мегаполисах.
Была разработана концепция строительства Нового Ташкента на основе 5 функций: административная, экономическая, образовательная, медицинская и культурная. Соответственно, в городе расположатся профильные ведомства и входящие в их систему учреждения.
В ходе презентации также представлена информация о «дорожной карте» проектно-строительных работ. Для реализации такого огромного проекта в первую очередь необходимо подготовить инфраструктуру. Отмечалось, что при этом будут использованы современные подходы к урбанизации, «умные» технологии. Например, предусматривается строительство станции тригенерации, которая помимо производства электроэнергии будет отапливать здания зимой и охлаждать летом. Все электрические, коммуникационные сети, газовые и водопроводные трубы намечено проложить под землей.
В городе будут сбалансированы инфраструктура, жизненное пространство и экология. Здесь же стартует проект «Зеленый пояс Ташкента». Будут созданы комфортные условия для свободного передвижения пешеходов и велосипедистов. Для этого будут построены подземные стоянки для автомобилей, 14 современных тоннелей, 7 мостов через реки Чирчик и Карасу.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость утверждения в будущем городе принципа «человеческого достоинства», учета потребностей людей всех возрастов, создания необходимых удобств. Дано указание по расположению объектов таким образом, чтобы было удобно для эксплуатации и движения транспорта, уделив особое внимание созданию зеленых зон.
Рассмотрены также предложения по размещению объектов торговли и сервиса под эстакадами надземного метро Ташкента. В частности, на участке линии, пролегающей через территорию Яшнабадского района, имеется свободное пространство протяженностью 4 километра. Здесь могут быть созданы зеленые зоны, парковки, площадки для воркаута, пункты торговли и обслуживания. Рассмотрен опыт города Берлина по использованию пространства под надземными линиями метро.
Президент дал указание разделить эти участки на лоты и предложить их в аренду предпринимателям, создать дополнительные удобства для населения, предусмотрев все меры безопасности.