Фармацевтика соҳасини тартибга солиш бўйича қўшимча топшириқлар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев фармацевтика соҳасини тартибга солиш, аҳолини сифатли ва хавфсиз дори воситалари билан таъминлаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Дунёда фармацевтика саноати кенгайиб бормоқда, дори-дармонларнинг янгича турлари ва таркиблари пайдо бўлмоқда. Бу уларнинг сифатини доимий назорат қилиш, ножўя таъсирларини аниқлаш ва таҳлил этиш заруратини туғдирди.
Шу боис 23 январь куни “Фармацевтика соҳасини тартибга солиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президент фармони қабул қилинди.
Унга кўра, дорилар ва тиббий буюмларни тайёрловчи ҳамда сотувчи ташкилотлар бу маҳсулотларнинг сифати ва хавфсизлиги учун ҳам масъул этиб белгиланди. Шундан келиб чиқиб, уларга нисбатан давлат назоратини амалга оширишнинг алоҳида қоидалари ўрнатилади.
Дори воситалари истеъмоли билан боғлиқ хавфларни тезкор аниқлаш ва чора кўришга қаратилган тизим ташкил этилади. Бунинг учун “Зарур фармакологик назорат амалиёти – GVP” стандарти жорий этилиб, Соғлиқни сақлаш вазирлигида дориларнинг ножўя таъсири тўғрисида электрон база шакллантирилади. Бу ҳақдаги маълумотларни тиббиёт ходимлари ва аҳолига тезкор етказиш йўлга қўйилади.
Дорилар ва тиббий буюмларни сақловчи божхона ва эркин омборлар босқичма-босқич “Зарур сақлаш амалиёти – GSP” қоидалари талабларига мувофиқлаштирилади. Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ҳузуридаги Зарур амалиётлар маркази давлат корхонаси сифатида қайта ташкил этилади.
Телерадиоканаллар орқали дорилар ва биологик фаол қўшимчаларни реклама қилиш Соғлиқни сақлаш вазирлигида ташкил этиладиган махсус кенгашнинг хулосаси асосида мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу тармоқнинг аҳоли саломатлиги ва иқтисодиётдаги аҳамиятини таъкидлаб, фармон ижросини самарали ташкил этиш бўйича қўшимча кўрсатмалар берди.

Даны дополнительные поручения по упорядочению фармацевтической сферы
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам регулирования фармацевтической сферы, обеспечения населения качественными и безопасными лекарственными средствами.
В мире наблюдается рост фармацевтической промышленности, появляются новые виды и составы лекарственных средств. Это обуславливает необходимость постоянного контроля их качества, выявления и анализа побочных эффектов.
23 января Президентом подписан Указ “О дополнительных мерах по регулированию фармацевтической отрасли”.
Так, на организации, производящие и реализующие лекарства и изделия медицинского назначения, возложена ответственность за обеспечение качества и безопасности своей продукции. Для них будут установлены особые правила государственного контроля.
Создается система, направленная на оперативное выявление и реагирование на угрозы, связанные с применением лекарственных средств. Для этого будет внедрен стандарт «Надлежащая практика фармакологического надзора – GVP», а в Министерстве здравоохранения будет создана электронная база данных о побочных действиях лекарственных средств. Будет налажено оперативное информирование медицинских работников и населения о таких действиях.
Таможенные и свободные склады, на которых хранятся лекарства и товары медицинского назначения, будут поэтапно приведены в соответствие с требованиями правил «Надлежащей практики хранения – GSP». Центр надлежащих практик при Агентстве по развитию фармацевтической отрасли реорганизуется в государственное учреждение.
Реклама препаратов и биологически активных добавок на теле- и радиоканалах будет допускаться только на основании заключения специального совета, который будет создан при Министерстве здравоохранения.
Глава нашего государства, указав на важное значение регулирования отрасли для здоровья населения и экономики, дал дополнительные указания по организации эффективного исполнения указа.