Xitoyda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
Hamyurtlarimizdan 2020-yil 1-fevraldan O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida aviaqatnovlar to‘xtatilganiga doir ko‘plab murojaatlar kelib tushayotgani munosabati bilan Tashqi ishlar vazirligi Xitoy tomoni bilan charter reyslar tashkillashtirish masalasi ustida ish ketayotganini ma’lum qiladi.
Charter reyslar maqsadi xizmat safari va ta’lim olish maqsadida Xitoy hududida (jumladan Uhan shahrida) bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolarini evakuatsiya qilishdan iborat.
O‘zbekistonning Pekin shahridagi Elchixonasi ma’lumotiga binoan 1-fevral holatiga ko‘ra Uhan shahrida 81 nafar yurtdoshimiz bor. Ular bilan telefon orqali aloqa o‘rnatilgan hamda “WeChat” ijtimoiy tarmog‘i («Wuhan 2020 Uzbekistan», «Embassy of Uzbekistan» и «Uzbekistan students №1» guruhlari) orqali muloqot amalga oshirilmoqda.
Pekin shahridan Toshkent shahriga Charter reyslar 4 va 5-fevral kunlari aeroportning 2-terminaldan amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. O‘zbekiston fuqarolaridan 3-fevral kuni Pekin shahriga kelishlarini so‘raymiz. Boshqa reyslar sanasi bo‘yicha qo‘shimcha xabar beriladi.
Elchixona Xitoy hududida bo‘lib turgan va qiyin vaziyatga tushib qolgan hamyurtlarimizga har tomonlama yordam ko‘rsatish hamda koronavirusning yangi shakli (2019-nCoV) bilan bog‘liq vaziyatni monitoring qilish bo‘yicha tezkor Shtab faoliyat ko‘rsatayotganini ma’lum qiladi.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в КНР
В связи с многочисленными обращениями граждан Узбекистана относительно временной приостановки с 1 февраля 2020 года авиасообщения между Узбекистаном и Китаем Министерство иностранных дел сообщает, что в настоящее время совместно с китайской стороной идет проработка вопроса организации чартерных рейсов.
Их цель – эвакуация граждан Узбекистана, находящихся на территории КНР (в том числе в г.Ухани) в служебных и образовательных целях.
По данным Посольства нашей страны в г.Пекине, на 1 февраля в г.Ухани находится 81 соотечественник. С ними установлены телефонные контакты, а также поддерживается связь через социальную сеть «WeChat» (группы «Wuhan 2020 Uzbekistan», «Embassy of Uzbekistan» и «Uzbekistan students №1»).
Планируется, что чартерные рейсы из г.Пекина в г.Ташкент состоятся 4 и 5 февраля со 2-го терминала. Граждан Узбекистана просим прибыть в г.Пекин 3 февраля. О датах других рейсов будет сообщено дополнительно.
Посольство сообщает о функционировании оперативного Штаба по оказанию всестороннего содействия соотечественникам, находящимся на территории Китая и оказавшимся в трудной ситуации, а также мониторингу ситуации с новой формой коронавируса (2019-nCoV).