Ўзбекистон Яқин Шарқдаги можарони тинч ва мулоқот йўли билан ҳал қилиш тарафдори
Иккинчи бор ўтказилаётган Араб-Ислом қўшма саммити Саудия Арабистони ташаббуси билан ташкил этилган. Анжуманда Яқин Шарқ муаммосини ҳал қилиш, хусусан, Исроилнинг Фаластин ва Ливандаги ҳарбий ҳаракатларини тўхтатиш юзасидан олий даражада фикр алмашиш режалаштирилган.
Мазкур анжуманнинг Араб-Ислом қўшма саммити деб номланишига ўтган йили Араб давлатлари уюшмаси ва Ислом ҳамкорлик ташкилоти давлат раҳбарларининг алоҳида саммитларининг биргаликда ўтказилгани сабаб бўлди. Шундан сўнг, мазкур икки ташкилотнинг олий даражадаги мажлисларини Араб-мусулмон қўшма саммити номи остида ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Тадбирдан аввал ташқи ишлар вазирлари даражасидаги йиғилиш бўлиб ўтади. Унда асосий тадбир кун тартиби ва қабул қилинадиган Қўшма баёнот лойиҳаси кўриб чиқилиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон ва араб давлатлари халқлари ўртасидаги муносабатлар тарихи узоқ йилларга бориб тақалади. Яқин савдо алоқалари, муштарак қадрият ва анъаналар, муқаддас ислом динимиз уларнинг асосини ташкил этади. Мовароуннаҳр ва араб диёрлари ўртасидаги тарихий алоқаларни ривожлантиришда ўрта асрларда яшаб ўтган буюк мутафаккир ва алломаларимизнинг беқиёс хизматлари бор.
Ҳозирги хавф-хатарларга қарамай, иккала минтақа ҳам тинчлик, барқарорлик ва тараққиёт макони бўлиб келмоқда. Айни пайтда Ўзбекистон араб давлатларига ишончли ва узоқ муддатли ҳамкор сифатида қарамоқда.
Ўзбекистон араб-ислом мамлакатлари билан савдо ва транспорт боғлиқлигини кучайтиришдан манфаатдор. Хусусан, араб дунёси билан эркин савдо режимини жорий этиш, техник регламентларни уйғунлаштириш ва электрон тижоратни ривожлантириш долзарб аҳамиятга эга бўлиб қолмоқда.
Туризм соҳаси ҳам ўзаро алоқаларни муҳим йўналиши ҳисобланади. Ўзбекистон “Кўрфаз араб давлатлари – Марказий Осиё” ягона визасиз сайёҳлик маконини ва туристлар учун мўлжалланган замонавий кластерларни яратиш, қўшма туристик маҳсулотларни кўпайтириш ва бошқа таклифларни илгари сурмоқда.
Эътиборлиси, Ўзбекистон Ислом ҳамкорлик ташкилоти доирасида дунёда кузатилаётган исломофобия ҳолатларига қарши биргаликда курашиш масаласига алоҳида эътибор қаратаётир. Хусусан, терроризм, экстремизм ва радикализмга қарши кураш соҳасида, шунингдек, бундай таҳдидларнинг интернет ва воситалар орқали тарқалишидан ёшларни ҳимоя қилиш борасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлиги бир қатор саммитларда таъкидланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Президенти БМТ Бош Ассамблеяси минбари, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги, Туркий давлатлар ташкилоти ва бошқа нуфузли халқаро ҳамда минтақавий ташкилотлар саммитларида Яқин Шарқдаги можарони тинч йўл билан ҳал этиш ва мамлакатимизнинг бу борадаги позициясини очиқ ойдин таъкидлаб келмоқда. Давлатимиз раҳбари ушбу минтақадаги можаро тобора кескинлашиб бораётгани, бу эса қўшни мамлакатлар ва йирик давлатларнинг мазкур муаммо домига тортилиши оқибатида глобал инқирознинг йирик ўчоғига айланиб кетиши мумкинлигини ташвиш билан қайд этяпти.
Хусусан, 2023 йил 9 ноябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммитидаги нутқида давлатимиз раҳбари ўткир халқаро ва минтақавий муаммоларга, шу жумладан Яқин Шарқ ва Афғонистондаги вазиятга ҳам тўхталиб ўтди. Ғазо секторидаги ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш, тинчлик музокараларини бошлаш ва оқилона муросага келишга чақирди. Фаластин халқи БМТ резолюциялари билан тасдиқланган ўзининг мустақил давлатини барпо этишга ҳуқуқи борасидаги Ўзбекистоннинг қатъий позициясини яна бир бор билдирди.
Президент Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни Қозон шаҳрида бўлиб ўтган “БРИКС плюс” анжуманининг ялпи мажлисидаги нутқида ушбу муаммога тўхталар экан, жумладан шундай деди: “Биз Ғазо ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиани қалбимиздаги оғриқ ҳисси билан қабул қиляпмиз. Тинч аҳоли, айниқса, болаларнинг бегуноҳ қурбон бўлишини ҳеч қандай сиёсий мақсадлар оқлай олмайди. Исроил-Фаластин муаммосининг ягона ечими – “икки халқ учун икки давлат” тамойили асосида можарони тинч йўл билан ҳал қилиш бўлиб қолмоқда”.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, бугунги кунда ўт очишни зудлик билан тўхтатиш ва жабрланганларга шошилинч ёрдам кўрсатиш кечиктириб бўлмайдиган вазифалар экани таъкидлади.
Бундан ташқари, Туркий давлатлар ташкилотининг шу йил 6 июль куни бўлиб ўтган олий даражадаги саммити Ўзбекистоннинг ушбу муаммо бўйича аниқ фикри яна бир карра тасдиқланди. Мустақил ва озод Фаластин давлатининг ташкил этилиши Яқин Шарқда стратегик барқарорлик ва тинчликни таъминлашнинг энг асосий шарти эканлиги алоҳида урғуланди.
6 ноябрь куни Бишкек шаҳрида ўтказилган Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида ҳам Яқин Шарқ муаммоси муҳокамаларнинг асосий мавзуси бўлди. Ўзбекистон Президенти мазкур саммитдаги таҳлилий нутқида Остона ва Шуша шаҳарларидаги учрашувлардан кейинги вақт мобайнида глобал геосиёсий жараёнлар тобора мураккаб тус олганини алоҳида таъкидлади. Қайд этилганидек, етакчи давлатлар ўртасидаги рақобат ва ишончсизлик муҳити кескин кучаймоқда, зиддият ва уруш ўчоқлари кўпайиб, турли хавф-хатарлар янада ортмоқда.
“Бу муаммолар савдо, инвестиция, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги қўшма режа ва катта лойиҳаларга жиддий тўсиқ бўлмоқда”, деди Ўзбекистон Президенти.
Шу маънода, сиёсат ва хавфсизлик масалаларида мулоқотларни тизимли давом эттириш, ташкилотга аъзо мамлакатларнинг умумий манфаатларидан келиб чиқиб, халқаро муаммолар бўйича якдил ва аниқ позицияни фаол илгари суриш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Бу ўринда гап, энг аввало, Яқин Шарқда давом этаётган адолатсиз уруш ва кузатилаётган икки ёқлама стандартлар ҳақида бормоқда. Ғазо сектори ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиа, тинч аҳолига қарши вайронкор ҳужумлар, айниқса, бегуноҳ болалар, кексалар ва аёллар қурбон бўлаётгани алоҳида қайд этилди. Шу муносабат билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Фаластин қочоқларига ёрдам бериш бўйича махсус агентлиги фаолиятини чеклашга қаратилган ҳаракатлар қораланди.
Мазкур кўп йиллик низонинг ягона ечими – халқаро меъёрий ҳужжатлар ва резолюцияларга мувофиқ 1967 йилдаги чегаралар асосида, пойтахти Шарқий Қуддус бўлган мустақил Фаластин давлатини тузиш экани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти кейинги ҳафта Ар-Риёз шаҳрида ўтадиган араб-мусулмон давлатлари саммитида бу муаммога конструктив сиёсий ечим топилишига умид билдирди.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, Президент Шавкат Мирзиёев 2023 йил 31 октябрь куни ўтказган йиғилишда Ғазо сектори аҳолисига баҳоли қудрат ёрдам кўрсатиш учун БМТнинг Яқин Шарқ агентлигига 1,5 миллион доллар ажратиш ҳақида қарор қабул қилганини маълум қилганди эди.
“Биз Фаластин халқи билан бирдам эканимизни қатъий билдирамиз ва унинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси ва Хавфсизлик Кенгашининг илгари қабул қилинган резолюцияларига мувофиқ ўз мустақил давлатини барпо этишга бўлган ҳуқуқини қўллаб-қувватлаймиз”, — деган эди Ўзбекистон етакчиси.
2023 йил 1 ноябрь куни эса “Фаластинлик қочқинларга ёрдам бериш ва ишларни ташкил этиш бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Яқин Шарқ агентлигига гуманитар ёрдам ажратиш тўғрисида”ги қарор қабул қилинди.
Қарор билан, фаластинлик қочқинларга ёрдам бериш ва ишларни ташкил этиш бўйича БМТнинг Яқин Шарқ агентлиги (UNRWA) томонидан олиб борилаётган Фаластин халқи учун гуманитар ёрдам кўрсатиш тадбирларини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида Агентликка гуманитар ёрдам кўрсатиш учун 1,5 миллион АҚШ доллари ажратилди.
Хулоса ўрнида таъкидлаб ўтиш керакки, давлатимиз раҳбарининг Араб-Ислом қўшма саммитида иштирок этиши дунёда кечаётган глобал чақириқларни муваффақиятли ҳал этиш, тинчлик ва осойишталикни таъминлаш, халқаро муносабатлардаги замонавий мураккаб жараёнларнинг келгуси ривожини чуқур англаш, шу билан бирга, халқаро масалаларни ҳал этишда чинакам хоҳиш ва интилиш намоён эканлигидан дарак беради.

Uzbekistan is a supporter of peaceful settlement in the Middle East through dialogue
The Arab-Islamic summit, which is being held for the second time, is organized at the initiative of Saudi Arabia. It is planned to exchange views at the highest level, particularly on the solution of the Palestinian problem, the cessation of military action by Israel in Palestine and Lebanon.
The reason for calling the event an Arab-Islamic summit is the joint holding last year of separate summits of the heads of state of the Arab League and the Organization of Islamic Cooperation. After that, it was decided to hold summits of the members of the two organizations under the said name.
The event will be preceded by a meeting at the level of foreign ministers. It is planned to consider the agenda of the main event and adopt a Joint Statement.
The history of relations between the peoples of Uzbekistan and Arab countries has deep roots. They are based on close trade relations, common values and traditions, and our sacred religion Islam. The eminent Uzbek thinkers and scholars of the Middle Ages made an invaluable contribution to the development of historical ties between the lands of Maverannahr and Arabia.
Despite modern challenges, both regions continue to be a place of peace, stability and development. At the moment, Arab countries are considered as reliable and long-term partners.
Uzbekistan is interested in strengthening trade and economic, investment, transportation and communication ties with Arab-Muslim countries. In particular, the leader of Uzbekistan stresses the critical importance of introducing a free trade regime with Arab countries, harmonizing technical regulations and developing e-commerce.
The tourism sector is also an important area of mutual relations. Uzbekistan is promoting the creation of a single visa-free tourist space "Gulf Arab States - Central Asia" and modern clusters for tourists, increasing joint tourism products and other proposals.
It is noteworthy that within the framework of the Organization of Islamic Cooperation, Uzbekistan pays special attention to the issue of jointly combating Islamophobia observed in the world. In particular, a number of summits have emphasized the importance of strengthening cooperation in combating terrorism, extremism and radicalism, as well as protecting young people from the spread of such threats through the Internet and the media.
In addition, President Shavkat Mirziyoyev has advocated peaceful resolution of the conflict in the Middle East and voiced Uzbekistan's position in this regard from the rostrum of the UN General Assembly, at the summits of the Shanghai Cooperation Organization, the Commonwealth of Independent States, the Organization of Turkic States and other authoritative global and regional international structures. The head of our state notes with particular concern that the conflict in the Middle East is becoming increasingly tense, the region is becoming a major center of global crisis, as neighboring countries and major powers are being drawn into this problem.
In particular, in his speech at the summit of the Economic Cooperation Organization held in Tashkent on November 9, 2023, the head of our state touched upon acute international and regional problems, including the situation in the Middle East and Afghanistan. He called for an immediate cessation of hostilities in the Gaza Strip, the start of peace talks and reasonable compromises. A firm position was once again expressed on the right of the Palestinian people to establish their independent state, confirmed by UN resolutions.
President Shavkat Mirziyoyev touched upon this issue in his speech at the plenary session of the BRICS Plus summit held in Kazan on October 24: "No political goals can justify innocent civilian casualties, especially among children. We believe that the only solution to the Israeli-Palestinian problem remains the peaceful settlement of the conflict according to the principle of "two states for two peoples".
Our Head of State also noted that an immediate ceasefire and urgent assistance to the victims are tasks that cannot be postponed.
The Middle East issue also became an important topic of discussion at the regular meeting of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States held in Bishkek on 6 November. In his speech at the summit, the President of Uzbekistan emphasized that global geopolitical processes have become more complicated after the meetings in Astana and Shusha. As already mentioned, the atmosphere of competition and distrust between the leading countries is intensifying, hotbeds of conflicts and military actions are increasing, and various dangers are growing.
"These problems are a serious obstacle to the joint plan and major projects in trade, investment, transportation, energy, agriculture and other areas," said the President of Uzbekistan.
In this sense, the expediency of systematic continuation of dialogue on political and security issues based on common interests of the member countries of the organization, active promotion of unanimous and clear position on international problems was emphasized.
This is primarily about the ongoing unjust war in the Middle East and observed double standards. The unprecedented humanitarian tragedy in the Gaza Strip and Lebanon and the devastating attacks on civilians, especially innocent children, the elderly and women, were noted. In this context, efforts to restrict the activities of the UN Special Agency for Palestine Refugees were condemned.
It was emphasized that the only solution to this protracted conflict is the establishment of an independent Palestinian state with East Jerusalem as its capital on the basis of the 1967 borders in accordance with international normative documents and resolutions.
The President of Uzbekistan expressed hope that a constructive political solution to this problem will be found at the summit of Arab-Islamic countries to be held in Riyadh.
It should be noted here that President Shavkat Mirziyoyev on October 31, 2023 announced the decision to allocate 1.5 million dollars to the UN Relief and Works Agency to provide valuable humanitarian aid to the population of the Gaza Strip.
"We strongly express our solidarity with the Palestinian people and support their right to establish their independent state in accordance with the previously adopted resolutions of the UN General Assembly and the Security Council," the Uzbek leader said. On November 1, 2023, a decision was adopted on "Allocation of humanitarian aid to the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East".
In accordance with the document, the Agency was allocated 1.5 million US dollars to financially support the humanitarian aid activities for the Palestinian people carried out by the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA).
In conclusion, it should be emphasized that the participation of the head of our country in the extraordinary Arab-Islamic summit indicates a deep attention to global problems in the world, modern complex processes in international relations, a sense of responsibility for the preservation of peace and tranquility, further development of events, the desire to bring a positive and pragmatic agenda to the solution of problems.