Kambag‘allikni qisqartirishda yangicha yondashuvlar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi bandligini ta’minlash va yangi yondashuvlar asosida kambag‘allikni qisqartirishga oid chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu yil 5 million 200 ming fuqaroning bandligini ta’minlash va 1,5 million aholini kambag‘allikdan chiqarish maqsad qilingan. Birinchi marta 60 ta tuman va shahar kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantiriladi.
Mahalla bankirlari bilan birga 1,5 million aholi doimiy ishga joylashtirilib, 2 milliondan ziyod odam biznesga jalb qilinadi. Shu maqsadda bu yil kichik biznes loyihalariga jami 120 trillion so‘m kredit ajratiladi.
Ilg‘or xorijiy tajriba asosida 32 ta yo‘nalishda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha yangi yondashuvlar yo‘lga qo‘yiladi. Misol uchun, 300 ta og‘ir mahallada umumiy quvvati 107 megavatt bo‘lgan quyosh elektr stansiyalari ishga tushiriladi. Ularga kambag‘al oilalar a’zolari kooperatsiya asosida ishga olinadi.
123 ta tumanda kambag‘al aholi 20 ming gektar o‘rmon va ko‘chatzor barpo etish hamda dorivor o‘simliklar yetishtirishga jalb etiladi. Ular eggan har 100 ta daraxt uchun 375 ming so‘m subsidiya to‘lanadi.
Turizm salohiyati bor joylarda mehmon uylari va oshxonalar, muayyan pochta bo‘limlarida elektron tijorat markazlari ochilib, kambag‘al oila vakillari ishga olinadi.
Umuman, joriy yilda 6 ming 472 ta mahallada yangi yondashuvlar asosida loyihalar amalga oshirilib, 210 ming nafar aholi kambag‘allikdan chiqariladi.
Chekka hududlardagi, og‘ir toifadagi qishloqlarga alohida e’tibor qaratiladi. O‘zbekiston mahallalari uyushmasi ularga ishchanlik ruhini olib kirib, boqimandalikni kamaytirishga, kambag‘al oilalar mehnatini qo‘llab-quvvatlashga mas’ul bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari 2025-yil ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirishda hal qiluvchi yil bo‘lishini yana bir bor ta’kidlab, bu boradagi chora-tadbirlarni tartibli va manzilli amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga bu vazifalarning bajarilishini qat’iy nazoratga olish topshirildi. Har bir loyiha, har bir chora-tadbir elektron platformaga kiritilib, yaratilgan ish o‘rinlari soliq bazasida tekshirilishi belgilandi.
Mahalliy hokimlik xodimlari va “mahalla yettiligi” uchun o‘quvlar tashkil etish, yaxshi tajribalarni targ‘ib qilish muhimligi aytildi.

Представлены новые подходы к сокращению бедности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мер по обеспечению занятости населения и сокращению бедности на основе новых подходов.
В этом году планируется трудоустроить 5 миллионов 200 тысяч граждан и вывести из бедности 1,5 миллиона человек. Впервые 60 районов и городов будут территориями, свободными от бедности и безработицы.
Совместно с махаллинскими банкирами предусматривается обеспечить постоянную занятость для 1,5 миллиона человек и привлечь к бизнесу более 2 миллионов граждан. Для этого в текущем году на проекты малого бизнеса планируется выделить в общей сложности 120 триллионов сумов кредитных средств.
На основе передового зарубежного опыта будут внедрены новые подходы к сокращению бедности по 32 направлениям. В частности, в 300 сложных махаллях будут построены солнечные электростанции общей мощностью 107 мегаватт, для эксплуатации которых на основе кооперации будут наняты члены малообеспеченных семей.
В 123 районах гражданам с низким уровнем дохода предложат работу по созданию лесных и питомнических угодий на 20 тысячах гектаров, а также выращиванию лекарственных растений. За каждые 100 высаженных деревьев им будет выплачиваться субсидия в размере 375 тысяч сумов.
В местах с туристическим потенциалом планируется открывать гостевые дома и точки общественного питания, а при ряде почтовых отделений — центры электронной коммерции, где представители малообеспеченных семей также получат рабочие места.
Всего в 2025 году в 6 472 махаллях будут реализованы проекты по новым подходам, что позволит вывести из бедности 210 тысяч человек.
Особое внимание будет уделено отдаленным селам с особо сложными условиями. В них Ассоциация махаллей Узбекистана будет принимать меры по формированию духа предприимчивости, снижению иждивенческих настроений и поддержке трудовой деятельности малообеспеченных семей.
Глава государства вновь подчеркнул, что 2025 год станет решающим в деле сокращения безработицы и бедности, и дал поручения обеспечить системный и адресный подход к реализации представленных мероприятий.
Министерству занятости и сокращения бедности поручено взять под строгий контроль исполнение этих задач. Каждая инициатива и каждое мероприятие будут заноситься в электронную платформу с последующей проверкой созданных рабочих мест по налоговой базе.
Отмечена также важность организации обучения для сотрудников местных хокимиятов и «махаллинской семерки», а также продвижения передового опыта.