ТМК – муҳим фойдали қазилмалар соҳасида Ўзбекистонни жаҳон майдонига олиб чиқадиган бренд
Форум доирасида “Ўзбекистон муҳим хомашё учун стратегик марказ сифатида: қўшилган қиймат занжирида инвестиция имкониятлари” мавзусида панель сессияси бўлиб ўтди. Унда илғор технологиялар ва ушбу ресурсларни диверсификация қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Анжуман доирасида ташкил этилган ТМК стендига Болгария Президенти Румен Радев ва Словакия Бош вазири Роберт Фицо каби қатор олий даражадаги меҳмонлар ташриф буюриб, Ўзбекистон технологик металлургия комбинати томонидан амалга оширилаётган муҳим фойдали қазилмалар бўйича инвестиция лойиҳалари билан танишдилар.
Бугун Ўзбекистон муҳим фойдали қазилмалар соҳасида янги глобал марказ сифатида намоён бўлиб, бутун дунё эътиборини ўзига тортмоқда. Шу боис форум доирасида мазкур стратегик йўналиш ҳам асосий мавзулардан бири сифатида илгари сурилиб, халқаро инвесторлар ва экспертларнинг диққат марказида бўлди.
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2024 йилда ташкил этилган Ўзбекистон технологик металлар комбинати бу борадаги улкан салоҳиятни рўёбга чиқаришга хизмат қилмоқда. ТМК бутун қиймат яратиш циклини тўлиқ амалга оширади – хомашё қазиб олишдан тортиб металл ишлаб чиқариш ва юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотларни чиқаришгача.
Ҳозирги кунда заводда 25 дан ортиқ турдаги муҳим фойдали қазилмаларни қамраб олувчи 70 дан ортиқ инвестиция лойиҳаси устида иш олиб бориляпти. Ушбу лойиҳаларнинг умумий қиймати 1,6 миллиард АҚШ долларига тенг.
ТМК хорижий инвесторлар учун очиқлик, узоқ муддатли ишонч ва барқарор шериклик тамойилларига асосланган ҳамкорлик моделини таклиф этмоқда. Бугунги кунда завод АҚШ, Германия, Франция, Буюк Британия, Хитой, Дания каби мамлакатларнинг етакчи молиявий ва технологик институтлари билан бевосита ҳамкорликни йўлга қўйган.
Форумда Ўзбекистоннинг муҳим фойдали қазилмалари соҳасини юқори баҳолаган кўплаб инвесторлар иштирок этди ва ТМК билан ҳамкорликни йўлга қўйиш истагини билдирди. Хусусан, ТМК вакиллари 60 дан ортиқ халқаро компаниялар билан учрашувлар ўтказиб, ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар. ТМК лойиҳаларига АҚШнинг Халқаро тараққиёт молия корпорацияси, Европа инвестиция банки, Швейцариянинг “SGS”, Япониянинг “MITSUI & CO., LTD”, Туркиянинг “Эскихисар” каби бир қатор йирик компаниялар юқори қизиқиш билдирди.
Бундан ташқари, форумда ТМК ва Американинг “Cove Capital” компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди. Ушбу ҳужжат технологик металлар соҳасида йирик сармояларни жалб қилади, қўшма лойиҳалар ва глобал ташаббусларни йўлга қўяди, Ўзбекистон эса дунёнинг энг талабчан бозорларига тайёр маҳсулотлар етказиб берувчи марказга айланади. “Cove Capital” бошқарувчи ҳамкори Пини Альтхаусанинг айтишича, Ўзбекистон АҚШ ва Европа учун муҳим минерал хомашёдан қўшимча қийматли маҳсулотлар етказиб берувчиси бўлишга тайёр. ТМК ва Швейцариянинг “SGS” компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзолангани Тошкент халқаро инвестиция форумининг яна бир муҳим воқеаси бўлди.
Ҳамкорликдан асосий мақсад ТМК томонидан “SGS” билан ҳамкорликда ташкил этилган Марказий нано-аналитик лабораторияни тизимли равишда ташкил этишдан иборат. “ТМК – етарлича амбицияли ва йирик компания, умид қиламанки, яқин келажакда у жаҳон бозорида машҳур брендга айланади. “SGS” ва ТМК ўртасида меморандумнинг имзоланиши илмий тадқиқотлар соҳасида янги босқичга кўтарилиш имконини беради”, – “SGS” компаниясининг бизнесни ривожлантириш бўйича менежери Валерий Ким.

ТМК — бренд, выводящий Узбекистан на мировую арену в области критических минералов
В рамках форума состоялась панельная сессия на тему «Узбекистан как стратегический центр для критически важного сырья: инвестиционные возможности в цепочке создания стоимости», на которой обсуждались передовые технологии и вопросы диверсификации этих ресурсов.
В ходе форума стенд ТМК посетил ряд высокопоставленных гостей, в том числе Президент Болгарии Румен Радев и Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, которые ознакомились с инвестиционными проектами по критически важным минералам, реализуемыми Узбекским технологическим металлургическим комбинатом.
Сегодня Узбекистан формируется как новый глобальный центр в области критических минералов, привлекающий внимание всего мира. Поэтому в рамках форума это стратегическое направление также было выдвинуто в качестве одной из основных тем и находилось в центре внимания международных инвесторов и экспертов.
Созданный в 2024 году по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) служит реализации огромного потенциала в этой сфере. ТМК полностью осуществляет весь цикл создания стоимости — от добычи сырья до производства металлов и выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью.
В настоящее время на комбинате ведется работа над более чем 70 инвестиционными проектами, охватывающими свыше 25 видов важных минералов. Общая стоимость этих проектов составляет 1,6 миллиарда долларов США.
ТМК предлагает модель сотрудничества для иностранных инвесторов, основанную на принципах открытости, долгосрочного доверия и устойчивого партнерства. В настоящее время комбинат наладил прямое сотрудничество с ведущими финансовыми и технологическими институтами таких стран, как США, Германия, Франция, Великобритания, Китай, Дания.
В рамках форума было много инвесторов, высоко оценивших сферу критических минералов Узбекистана и выразивших желание установить сотрудничество с ТМК. В частности, представители ТМК провели встречи с более чем 60 международными компаниями, обсудив вопросы сотрудничества. Большой интерес к проектам ТМК проявили такие крупные компании, как Международная финансовая корпорация развития США, Европейский инвестиционный банк, швейцарская компания «SGS», японская «MITSUI & CO., LTD», турецкая компания «Эскихисар» и ряд других.
Кроме того, на форуме был подписан Меморандум о взаимопонимании между ТМК и американской инвестиционной компанией «Cove Capital». Этот документ позволит привлечь крупные инвестиции в сферу технологических металлов, запустить совместные проекты и глобальные инициативы, а Узбекистан станет центром, поставляющим готовую продукцию на самые востребованные рынки мира. По мнению управляющего партнера «Cove Capital» Пини Альтхауса, Узбекистан готов стать поставщиком продукции с добавленной стоимостью из критического минерального сырья для США и Европы.
Еще одним важным событием Ташкентского международного инвестиционного форума стало подписание Меморандума о взаимопонимании между ТМК и швейцарской компанией «SGS». Основной целью сотрудничества является системное налаживание Центральной нано-аналитической лаборатории, создаваемой ТМК, в партнерстве с «SGS».
Менеджер по развитию бизнеса компании SGS Валерий Ким отметил: «ТМК — достаточно амбициозная и крупная компания, надеюсь, что в ближайшем будущем она станет брендом, известным на мировом рынке. Подписание меморандума между «SGS» и ТМК позволит выйти на новый уровень в сфере научных исследований».