Хива шаҳри анъанавий “Қовун сайли” фестивалига тайёргарлик кўрмоқда
“uzbektourism.uz” портали маълумотига кўра, Ўзбекистон Туризм қўмитаси ва Хоразм вилояти ҳокимлиги томонидан ташкил этилаётган фестиваль доирасида вилоятнинг шаҳар-туманлари ўз ҳудудларида етиштирилган ширин қовунларнинг кўргазма-савдосини ўтказади. Павильонлар ҳудудий ранг-баранглик асосида байрамона безатилади.
Шунингдек, театрлаштирилган саҳналар, қўғирчоқ театри ва миллий либослар намойиши, миллий таомлар, Хоразм нонлари ва ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмалари, бадиий жамоалар, фольклор гуруҳларининг жонли ижро чиқишлари, маҳорат дарслари, тасвирий ва амалий санъат асарлари кўргазмаси ташкил этилади.
“Қовун сайли” да фаол иштирок этганлар турли номинациялар асосида Хоразм вилоят ҳокимлиги ва ҳомийларнинг қимматбаҳо совғалари билан тақдирланади.
Фестивалнинг асосий тадбирлари маҳаллий ва хорижий юлдузлар иштирокидаги гала концертлар билан 8-9 август кунлари “Ичан қалъа” ва 10 август куни “Арда Хива” туризм мажмуаларида бўлиб ўтади.

Khiva preparing for the traditional Melon Festival
According to the portal uzbektourism.uz, as part of the festival, organized by the Tourism Committee and the Khorezm hokimiyat, cities and districts of the region will present an exhibition-fair of sweet melons grown in their respective areas. The pavilions will be festively decorated, reflecting regional characteristics.
In addition, there will be theatrical performances, puppet shows, a display of national costumes, exhibitions of traditional dishes, Khorezm bread, and handcrafted goods, live performances by folklore groups, master classes, as well as an exhibition of visual and applied arts.
Active participants in the “Qovun sayli” will be awarded valuable prizes from the Khorezm regional hokimiyat and sponsors in various categories.
The main festival events will take place in the “Ichan-Kala” tourist complex on August 8-9, and in “Arda Khiva” on August 10, featuring gala concerts with performances by local and international stars.