Ўзбекистон халқаро ҳамкорлар билан биргаликда келажакка йўналтирилган янги транспорт йўналишларини очмоқда
III конференция БМТ Котибияти томонидан Туркманистон ҳукумати билан биргаликда ташкил этиляпти.
Конференцияда давлат ва ҳукумат раҳбарлари, 100 дан ортиқ юқори даражадаги делегациялар, жумладан, 32 та ривожланаётган мамлакат вакиллари, шунингдек, БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш иштирок этиши кутилмоқда.
Конференция доирасида сиёсийё-дипломатик, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар тадбирлар, жумладан, Марказий Осиё давлатларининг миллий кунлари, маданияти, санъати ва миллий таомлари намойиш этилади. Шунингдек, минтақа давлатларининг миллий ютуқлари, сармоявий ва инфратузилма лойиҳалари, технологик ечимларига бағишланган кўргазма бўлиб ўтади.
Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар гуруҳига БМТга аъзо 32 та давлат киради. МДҲ давлатлари орасида Арманистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон унинг иштирокчиларидир. Гуруҳнинг асосий вазифалари аъзо мамлакатларнинг жамоавий иқтисодий манфаатларини ривожлантириш ва илгари суриш, глобал миқёсда келишилган мақсад ва ҳаракат дастурларини самарали амалга ошириш, БМТ, Жаҳон савдо ташкилоти ва бошқа кўп томонлама форумлар доирасида асосий халқаро иқтисодий масалалар бўйича уларнинг умумий позициясини мустаҳкамлашдан иборат.
Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича халқаро конференцияси муҳим қарорлар қабул қилишнинг асосий платформаси бўлиб, у ҳар ўн йилда бир марта ўтказилади.
2003 йилнинг 28-29 август кунлари Қозоғистоннинг Олмаота шаҳрида БМТ Бош Ассамблеясининг 57/242-резолюциясига мувофиқ Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича биринчи халқаро конференция чақирилди. Ушбу йиғилиш олдидан ҳукуматлараро тайёрлов қўмитасининг очиқ иккита мажлиси бўлиб ўтди.
Анжуман якунлари бўйича самарали транзит транспорт тизимларини яратиш, маъмурий тартиб-таомилларни такомиллаштириш ва чегара назорати тартиб-қоидаларини соддалаштириш бўйича глобал асосни шакллантиришга қаратилган Олмаота Ҳаракатлар дастури қабул қилинди.
2014 йил 3-5 ноябрь кунлари Австриянинг Вена шаҳрида БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича II конференцияси бўлиб ўтди. Тадбирнинг асосий натижаси 2014-2024 йилларга мўлжалланган Вена Ҳаракат дастурининг қабул қилиниши бўлди. Дастур денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатларнинг тараққиёт ва камбағалликка қарши курашиш бўйича муаммоларини ҳал қилишга оид чора-тадбирларни назарда тутади.
Ўзбекистон юқорида қайд этилган ҳужжатлар доирасида муайян муаммоларни ҳал этишга қаратилган халқаро саъй-ҳаракатларда фаол иштирок этмоқда. Хусусан, барқарор транспорт-логистика инфратузилмасини ривожлантириш, савдо йўналишларини диверсификация қилиш ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар изчил амалга ошириляпти. Улар БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш билан бевосита боғлиқ бўлган миллий таарқиёт стратегиясининг асосий йўналишларидан бирига айланди.
2022 йилда БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси билан 40 та давлат билан ҳаммуаллифликда қабул қилинган Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича махсус резолюцияни бир овоздан маъқуллади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Трансафғон темир йўли қурилиши, Ўрта транспорт йўлагини ривожлантириш, “Бир макон, бир йўл” ташаббуси, Хитой-Марказий Осиё лойиҳалари каби йирик дастурлар ташаббускори бўлди ва уларда иштирок этди.
Бу ички инфратузилмани модернизация қилиш – темир йўлларни қуриш ва электрлаштириш, замонавий логистика узеллари ва терминалларини яратиш борасидаги саъй-ҳаракатлар билан тўлдирилмоқда. Шу билан бирга, Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилоти, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа минтақавий форматларда ўз кун тартибини фаол илгари сурмоқда.
Кўп томонлама ёндашув аллақачон ўз самарасини бермоқда. Ўзбекистон орқали транзит ташиш ҳажми ошиб бормоқда, мамлакатнинг Евроосиёдаги транспорт хаби сифатидаги роли мустаҳкамланмоқда. Энг муҳими, объектив географик чекловларга қарамай, мамлакат ташқи хавф-хатарларга чидамлилигини кучайтириб, жаҳон иқтисодиётига тўлиқ интеграциялашувига йўл очмоқда.
Ўзбекистонда денгиздан икки баравар узоқлик энди қийинчилик сифатида қабул қилинмайди. Бугунги кунда Ўзбекистон учун бу халқаро устуворликларни белгиловчи ва мамлакатни янги Евроосиё логистикасининг фаол иштирокчисига айлантирувчи стратегик омилдир.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистонда бўлиб ўтадиган БМТ конференциясидаги иштироки мамлакатнинг халқаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш ва муҳокама этилаётган муаммоларнинг барқарор ечимларини топишга содиқлигини яна бир бор тасдиқлайди ҳамда денгизга чиқиш имкони бўлмаган мамлакатларнинг глобал иқтисодий жараёнларга интеграциялашуви бўйича янги кун тартибини шакллантиришга конструктив ҳисса қўшади.

Узбекистан строит маршруты в будущее вместе с международными партнерами
В предстоящем форуме ожидается участие глав государств и правительств, более 100 делегаций высокого уровня, включая представителей 32 развивающихся стран, а также генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
В рамках конференции состоятся политико-дипломатические, торгово-экономические и культурно-гуманитарные мероприятия, включая национальные дни стран Центральной Азии, которые представят свою культуру, искусство и национальную кухню. Будет также организована выставка, посвященная национальным достижениям, инвестиционным и инфраструктурным проектам, технологическим решениям стран региона.
В Группу развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, входят 32 государства-члена ООН. Из числа стран СНГ её участниками являются Армения, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. Основными целями группы являются выработка и продвижение коллективных экономических интересов стран-членов, эффективное осуществление согласованных на глобальном уровне задач и программ действий, укрепление общей позиции по важнейшим международным экономическим вопросам в рамках ООН, Всемирной торговой организации и других многосторонних форумов.
Международная конференция по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, является главной площадкой принятия решений по РСНВМ и проводится раз в десять лет.
Первая конференция была созвана 28-29 августа 2003 года в Алматы (Казахстан) в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 57/242. Данной встрече предшествовали две сессии межправительственного подготовительного комитета открытого состава.
По итогам конференции была принята Алматинская программа действий (АПД), направленная на формирование глобальной основы для создания эффективных систем транзитных перевозок, совершенствования административных процедур и упрощения процедуры пограничного контроля.
Вторая конференция РСНВМ состоялась 3-5 ноября 2014 года в Вене (Австрия). Основным итогом мероприятия стала Венская программа действий на 2014-2024 годы. Она предусматривала последовательное удовлетворение особых потребностей развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, в решении стоящих перед ними проблем в области развития и ликвидации нищеты и другие меры.
Узбекистан активно участвует в международных усилиях в рамках указанных документов, направленных на решение специфических проблем. В частности, последовательно реализуются меры по развитию устойчивой транспортно-логистической инфраструктуры, диверсификации торговых маршрутов и укреплению регионального сотрудничества. Они стали одним из ключевых направлений национальной стратегии развития, что напрямую связано с достижением Целей устойчивого развития ООН.
В 2022 году Генеральная Ассамблея ООН единогласно одобрила специальную резолюцию об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией, инициированную Узбекистаном в соавторстве с 40 странами.
В последние годы страна стала инициатором и участником масштабных проектов, таких как Трансафганский железнодорожный коридор, развитие Среднего транспортного коридора, инициативы «Один пояс, один путь», китайско-центральноазиатские проекты.
Это дополняется усилиями по модернизации внутренней инфраструктуры – строительству и электрификации железных дорог созданию современных логистических хабов и терминалов. Параллельно Узбекистан активно продвигает свою повестку в Организации тюркских государств, Организации экономического сотрудничества, Шанхайской организации сотрудничества и других региональных форматах.
Многовекторный подход уже дает результаты: объемы транзита через Узбекистан растут, усиливается его роль как транспортного узла в Евразии. А главное – страна укрепляет свою устойчивость к внешним рискам и прокладывает путь полноценной интеграции в глобальную экономику, несмотря на объективные географические ограничения.
Таким образом, двойная удаленность Узбекистана от моря больше не воспринимается как вызов. Сегодня для Узбекистана это стратегический фактор, определяющий международные приоритеты и превращающий страну в активного игрока новой евразийской логистики.
Участие Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в предстоящей конференции ООН в Туркменистане, как подчеркивают эксперты, еще раз подтвердит приверженность страны укреплению международной солидарности и поиску устойчивых решений обсуждаемой проблемы и позволит внести конструктивный вклад в формирование новой повестки дня по вопросу интеграции стран, лишенных прямого выхода к морю, в глобальные экономические процессы.