“Ипак йўлини қайта тиклашда: транспорт инфратузилмасида йирик қўшма лойиҳалар”
XXI асрда глобал иқтисодий интеграция жараёнлари чуқурлашар экан, Ипак йўлини қайта тиклаш ғояси халқаро сиёсат ва иқтисодиётнинг стратегик йўналиши сифатида қайтадан кун тартибига чиқди.
Жаҳон иқтисодиётида глобал таъминот занжирлари ва логистика самарадорлиги мамлакатлар рақобатбардошлигини белгилаб берувчи асосий омиллардан бирига айланди. Шу нуқтаи назардан, Евроосиё қитъасида транспорт инфратузилмасини ривожлантириш нафақат иқтисодий самара, балки геосиёсий барқарорлик ва минтақавий ҳамкорлик учун ҳам ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда.
Жаҳон банкининг ҳисоботларига кўра, барқарор инфратузилмага инвестиция қилинган ҳар бир 1 АҚШ доллари ўрта ҳисобда 4 долларлик ялпи ички маҳсулот ўсишини таъминлайди. Бу ҳолат транспорт лойиҳаларининг ҳам иқтисодий ўсиш драйвери сифатидаги аҳамиятини яққол намоён этади.
XXI асрда Ипак йўлини қайта тиклаш ғоясининг асосий ташаббускори сифатида Хитой Халқ Республикаси намоён бўлмоқда. 2013 йилда эълон қилинган “Бир камар – бир йўл” ташаббуси нафақат транспорт инфратузилмасини, балки энергетика, рақамли иқтисодиёт, саноат кластерлари ва маданий алмашинув соҳаларини қамраб олган кенг кўламли интеграция дастуридир.
Мазкур дастур асосида Марказий Осиё давлатлари, жумладан, Ўзбекистон учун катта имкониятлар яратилмоқда. Бугунги кунда Ўзбекистон ушбу ташаббус доирасида темир йўл ва автомобиль йўлларини модернизация қилиш, логистика марказларини қуриш
ва транзит салоҳиятини ошириш йўналишида қатор қадамларни амалга оширмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон 2016 йилда мамлакат шарқининг тоғли қисмида 19,2 км узунликдаги Қамчиқ туннелини қуришга муваффақ бўлди. Шу йилнинг июн ойида эса Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари Ангрен-Поп электрлаштирилган темир йўли ва Қамчиқ туннелининг очилиш маросимини ўтказдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2024 йил
4 июль куни Остона шаҳрида ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида “Транспорт йўлаклари кўп вариантли бўлиши – бу бутун минтақамиз барқарор ривожланишининг энг муҳим шартидир” – дея таъкидлади. Шу боис, ШҲТ мамлакатларининг иқтисодий салоҳиятини самарали ривожлантиришга хизмат қиладиган "Шарқ-Ғарб" ва "Шимол-Жануб" йўналишларида инклюзив транспорт тизимини шакллантириш зарурлигига эътибор қаратилмоқда.
Мамлакатимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни рақобатдош жаҳон нархларида сотиш учун Ўзбекистон Хитой, Осиё-Тинч океани минтақаси мамлакатлари, Яқин Шарқ, Ҳиндистон ва Покистон каби бошқа мамлакатларга қўшимча экспорт савдо йўналишларини ривожлантириш зарур. Бунинг учун эса Ўзбекистон Республикаси орқали транзит юклар ҳажмини ошириш имконини берувчи рақобатбардош самарали транспорт-транзит йўлаклари зарур.
Ҳозирги кунда асосий устувор вазифалардан бири Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон ҳамда Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон йўналишларида мультимодал юк ташиш ҳажмини изчил равишда оширишдан иборатдир.
Айниқса, қурилиш ишлари жадал суръатларда давом этаётган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” стратегик темир йўл лойиҳаси минтақа тарихидаги энг йирик инфратузилмавий ташаббуслардан бири сифатида баҳоланиб, “аср қурилиши” деб ном олди. Мазкур темир йўлнинг барпо этилиши, аслида, “Буюк Ипак йўли”нинг янги шаклда тикланишини англатади.
2025 йилнинг апрель ойида Қирғизистоннинг Жалол-Обод шаҳрида ушбу темир йўлнинг қурилиш ишлари расман бошланди. Хитой, Қирғизистон ва Ўзбекистон темир йўл ташкилотлари ва ишчилари ўртасидаги самарали ҳамкорлик туфайли қатор объектларда қурилиш ишлари белгиланган муддатдан олдин бошланди ва бу лойиҳанинг фаол қурилиш босқичига кирганини кўрсатади.
Лойиҳа доирасида “Қашқар – Торугарт – Макмал – Жалол-Обод – Андижон” йўналиши бўйлаб 20 та станция, 42 та кўприк ва 25 та туннел қурилиши режалаштирилган. Темир йўлнинг умумий узунлиги 532,53 км бўлиб, унинг 2030 йил охиригача якунланиши кутилмоқда. Йиллик юк ташиш ҳажми эса 15 млн. тоннага етиши режалаштирилган. Йўналишда замонавий транзит-логистика марказлари, омборхоналар ва терминаллар ҳам қурилади.
Шу боис, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” йўналиши нафақат транспорт инфратузилмасини, балки минтақанинг иқтисодий интеграциясини ҳам янги босқичга олиб чиқиши мумкин. Бу йўл Фарғона водийсини Хитой билан тўғридан-тўғри боғлайди ва Евроосиё қитъасидаги энг қисқа транзит йўналишлардан бири сифатида қаралмоқда. Лойиҳа амалга оширилгандан кейин “Хитой – Европа” ҳамда “Хитой – Жанубий Осиё” йўналишларида ташиш масофаси мос равишда 900 км ва 1000 км га қисқаради, ташиш вақти эса тахминан бир ҳафтага камаяди.
Бироқ, минтақадаги стратегик устувор йўналишлардан фақат шу лойиҳа билан чекланиб бўлмайди. Улардан яна бири – Трансафғон темир йўли (Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон) ҳисобланади.
Бу лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиёни Жанубий Осиё билан боғлайдиган барқарор транспорт йўлагини шакллантиради. Шу орқали минтақадаги давлатлар денгиз портларига чиқиш имкониятига эга бўлади. Шунингдек, ШҲТнинг барча аъзо мамлакатлари ягона темир йўл изи орқали боғланиши мумкин бўлади.
2025 йил 17 июль куни Қобул шаҳрида Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон ташқи ишлар вазирлари даражасида илк уч томонлама учрашув бўлиб ўтди ва унда “Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон” темир йўлининг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқиш бўйича Ҳадли битим имзоланди.
Лойиҳанинг асосий йўналиши сифатида “Термиз – Найбобод – Майданшаҳр – Логар – Харлачи” маршрути танланди. Кейинчалик бу йўл орқали ташилган юклар Покистоннинг Пешовар – Карачи темир йўли билан уйғунлашиб, Карачи ва Қосим портларига етказилади.
Ҳар икки – “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” ва “Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон” темир йўлларининг ишга тушиши Ўзбекистоннинг транспорт-логистика тизимини глобал тармоққа чуқур интеграция қилишга хизмат қилади. Бу нафақат маҳаллий маҳсулотларни жаҳон бозорларига тез ва арзон етказиб бериш имкониятини яратади, балки импорт маҳсулотлари нархидаги транспорт харажатларини ҳам сезиларли камайтиради.
Ипак йўлини қайта тиклаш эса нафақат тарихий меросни уйғотиш, балки янги глобал иқтисодий тартиботда муносиб ўрин эгаллаш имконидир. Транспорт инфратузилмасидаги йирик қўшма лойиҳалар орқали Евроосиё маконида стратегик барқарорлик, иқтисодий ўсиш

"В возрождении Шелкового пути: крупные совместные проекты в транспортной инфраструктуре"
В XXI веке, по мере углубления процессов глобальной экономической интеграции, идея возрождения Шелкового пути вновь вышла на повестку дня как стратегическое направление международной политики и экономики.
В мировой экономике глобальные цепочки поставок и эффективность логистики стали одним из ключевых факторов, определяющих конкурентоспособность стран. С этой точки зрения, развитие транспортной инфраструктуры на Евразийском континенте имеет решающее значение не только для экономического эффекта, но и для геополитической стабильности и регионального сотрудничества.
Согласно отчетам Всемирного банка, каждый доллар США, инвестированный в устойчивую инфраструктуру, обеспечивает рост ВВП в среднем на 4 доллара. Это наглядно демонстрирует важность транспортных проектов как драйвера экономического роста. Поэтому уделяется внимание необходимости формирования инклюзивной транспортной системы по направлениям "Восток-Запад" и "Север-Юг," что послужит эффективному развитию экономического потенциала стран ШОС.
Для реализации отечественной продукции по конкурентоспособным мировым ценам Узбекистану необходимо развивать дополнительные экспортные торговые маршруты в такие страны, как Китай, страны Азиатско-Тихоокеанского региона, Ближний Восток, Индия и Пакистан. Для этого необходимы конкурентоспособные эффективные транспортно-транзитные Китайская Народная Республика выступает основным инициатором идеи возрождения Шелкового пути в XXI веке.
Объявленная в 2013 году инициатива "Один пояс – один путь" представляет собой масштабную программу интеграции, охватывающую не только транспортную инфраструктуру, но и энергетику, цифровую экономику, промышленные кластеры и культурный обмен.
На основе этой программы создаются большие возможности для стран Центральной Азии, в том числе для Узбекистана. В настоящее время Узбекистан в рамках данной инициативы осуществляет ряд шагов по модернизации железных и автомобильных дорог, строительству логистических центров и повышению транзитного потенциала.
В частности, в 2016 году Узбекистану удалось построить тоннель Камчик протяженностью 19,2 км в горной части востока страны. В июне того же года руководители Узбекистана и Китая провели церемонию открытия электрифицированной железной дороги Ангрен – Пап и тоннеля Камчик. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июля 2024 года на очередном заседании Совета глав государств-членов ШОС в Астане "Многовариантность транспортных коридоров – важнейшее условие устойчивого развития всего нашего региона," – подчеркнул он.
В настоящее время одной из основных приоритетных задач является последовательное увеличение объемов мультимодальных грузоперевозок по маршрутам Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Узбекистан – Афганистан – Пакистан. В частности, стратегический железнодорожный проект "Китай - Кыргызстан – Узбекистан," строительство которого идет быстрыми темпами, был оценен как одна из крупнейших инфраструктурных инициатив в истории региона и назван "строительством века." Строительство этой железной дороги, по сути, означает возрождение "Великого шелкового пути" в новой форме.
В апреле 2025 года в кыргызском городе Джалал-Абад официально началось строительство данной железной дороги. Благодаря эффективному сотрудничеству между железнодорожными организациями и работниками Китая, Кыргызстана и Узбекистана, строительные работы на ряде объектов начались досрочно, что свидетельствует о том, что проект вступил в активную фазу строительства.
В рамках проекта планируется построить 20 станций, 42 моста и 25 тоннелей по маршруту "Кашгар – Торугарт – Макмал – Джалал – Абад – Андижан." Общая протяженность железной дороги составляет 532,53 км, и ожидается, что она будет завершена к концу 2030 года. Годовой объем грузоперевозок планируется довести до 15 млн тонн. На маршруте также будут построены современные транзитно-логистические центры, склады и терминалы.
Таким образом, маршрут "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" может вывести на новый уровень не только транспортную инфраструктуру, но и экономическую интеграцию региона. Эта дорога напрямую соединит Ферганскую долину с Китаем и рассматривается как один из кратчайших транзитных маршрутов на Евразийском континенте. После реализации проекта расстояние перевозки по маршрутам "Китай – Европа" и "Китай – Южная Азия" сократится на 900 км и 1000 км соответственно, а время перевозки уменьшится примерно на неделю. Однако стратегические приоритеты в регионе не ограничиваются лишь этим проектом. Еще одним из них является Трансафганская железная дорога (Узбекистан – Афганистан – Пакистан).
Реализация данного проекта позволит сформировать устойчивый транспортный коридор, соединяющий Узбекистан и всю Центральную Азию с Южной Азией. Благодаря этому страны региона получат доступ к морским портам. Кроме того, все страны-члены ШОС смогут быть связаны единой железнодорожной линией. 17 июля 2025 года в Кабуле состоялась первая трехсторонняя встреча на уровне министров иностранных дел Узбекистана, Афганистана и Пакистана, на которой было подписано Рамочное соглашение по разработке технико-экономического обоснования железной дороги "Узбекистан – Афганистан – Пакистан".
В качестве основного направления проекта был выбран маршрут "Термез – Найбабад – Майданшахр – Логар – Харлачи." Впоследствии грузы, перевозимые по этому маршруту, будут интегрированы с пакистанской железной дорогой Пешавар-Карачи и доставлены в порты Карачи и Касим. Запуск обеих железных дорог - "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" и "Узбекистан – Афганистан – Пакистан" – будет способствовать глубокой интеграции транспортно-логистической системы Узбекистана в глобальную сеть. Это не только позволит быстрее и дешевле доставлять отечественную продукцию на мировые рынки, но и значительно снизит транспортные расходы в стоимости импортной продукции.
Возрождение Шелкового пути – это возможность не только возродить историческое наследие, но и занять достойное место в новом глобальном экономическом порядке. Крупные совместные проекты в транспортной инфраструктуре создают основу для стратегической стабильности, экономического роста на евразийском пространстве и начала новой эры сотрудничества, основанного на взаимном доверии между народами.