Transkaspiy yo‘nalishi va SHHT: O‘zbekistonning mustahkamlanayotgan o‘rni va istiqbollari
Markaziy Osiyoning qoq markazida joylashgan O‘zbekiston tarixan shimoldagi qo‘shnilariga qaram bo‘lgan davlatdan yangi transqit’aviy yo‘laklarning asosiy tuguniga aylanib bormoqda.
Ushbu o‘zgarish jarayonini ikkita asosiy omil belgilaydi: Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT)dagi faol ishtirok va Transkaspiy yo‘lining strategik ahamiyati. Ularning uyg‘unligi O‘zbekistonning mintaqaviy va xalqaro mavqeyini mustahkamlash uchun noyob imkoniyatlar yaratadi.
O‘zbekiston uchun Transkaspiy yo‘nalishi Kaspiy dengizi portlari va Janubiy Kavkaz mamlakatlari orqali Turkiyaga olib boradigan qo‘shimcha logistika yo‘lini ochadi. Keyinchalik u savdo geografiyasini kengaytirib, Yevropa bozorlariga chiqish imkonini beradi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston butun Yevroosiyo mintaqasini qamrab oluvchi yangi quruqlik va multimodal transport yo‘laklarini rivojlantirish hamda mavjudlarini zamonaviylashtirish bo‘yicha faol amaliy qadamlar qo‘ymoqda.
Eng istiqbolli loyihalar orasida Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston va O‘zbekiston - Afg‘oniston - Pokiston temir yo‘l magistrallarini qurish mavjud.
Transkaspiy yo‘nalishining SHHT infratuzilmasi bilan uyg‘unlashuvi natijasida butun Yevroosiyoni qamrab oladigan yangi multimodal transport yo‘laklari tarmog‘ini barpo etish uchun zamin yaratilmoqda.
Shuni ta’kidlash lozimki, muhim qo‘shimcha
O‘zbekiston uchun Transkaspiy yo‘nalishiga Transafg‘on temir yo‘l loyihasi (O‘zbekiston - Afg‘oniston - Pokiston) hisoblanadi.
Ikki yo‘nalishning o‘zaro to‘ldirilishi (Transkaspiy va Transafg‘on) mamlakatni Sharq va G‘arb, Shimol va Janubni bog‘lovchi mintaqaning haqiqiy "transport markazi"ga aylantirishga imkon beradi.
Ular orasida quyidagi yo‘nalishlarni ajratib ko‘rsatish mumkin:
"Janubiy Osiyo mamlakatlari - Afg‘oniston - Markaziy Osiyo - Janubiy Kavkaz (Qora dengiz portlari) - Yevropa Ittifoqi "Xitoy - Markaziy Osiyo - Kavkaz - Yevropa."
2024-yilda bo‘lib o‘tgan SHHT sammitida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida yetakchilar uchrashuvida so‘zga chiqib, yaxlit va o‘zaro bog‘langan transport-tranzit tizimini shakllantirish zarurligini, shuningdek, transport-logistika loyihalarini uyg‘unlashtirish bo‘yicha iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish dolzarbligini ta’kidladi.
Transkaspiy yo‘nalishini rivojlantirishga qaratilgan islohotlar natijasida so‘nggi 5 yil ichida O‘zbekiston va Yevropa o‘rtasida Kaspiy dengizi orqali tashilgan yuklar hajmi 4 barobar oshdi.
2025-yilning birinchi yarim yilligida O‘zbekiston Respublikasining Kaspiy dengizi orqali eksport-import yuk tashish hajmi (Turkiya, Yevropa, Janubiy Amerika, Afrika mamlakatlari va boshqa mintaqalar yo‘nalishida) qariyb 500 ming tonnani tashkil etdi, bu esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7 foizga ko‘pdir.
Xitoy va Rossiya kabi yirik davlatlar, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari, Hindiston, Pokiston va Eronni birlashtirgan Shanxay hamkorlik tashkiloti O‘zbekiston uchun o‘z transport tashabbuslarini ilgari surish maqsadida ideal maydon hisoblanadi.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish va milliy transport yo‘laklarining raqobatbardoshligini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan xalqaro quruqlik transport yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar majmuasi amalga oshirilmoqda, xususan, 5430 km uzunlikdagi "Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston - Turkmaniston - Eron - Turkiya" yo‘nalishi bo‘ylab Yevropa portlariga chiqish imkoniyati yaratilmoqda.
Mazkur yo‘nalish quruqlik transport turlaridan foydalangan holda eng istiqbolli transport yo‘laklaridan biri hisoblanadi. Yo‘nalish rivojlangan temir yo‘l infratuzilmasiga ega bo‘lib, bu Qashqar shahridan (XXR) Turkiyaga va undan Yevropa mamlakatlariga chiqadigan temir yo‘l transporti orqali yuklarni yetkazib berishni tashkil etish imkonini beradi.
Bundan tashqari, Turkmaniston va Qozog‘iston orqali an’anaviy yo‘llardan tashqari, Eron, Pokiston va janubiy portlar bilan muqobil aloqalar yo‘llari ishlab chiqilmoqda.
Kaspiy dengizida o‘z flotini yaratish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda, bu esa yuklarni yetkazib berishni tezlashtirish va logistika zanjiri ustidan nazoratni qo‘lga kiritish imkonini beradi.
Raqamli integratsiyaga, xususan, kechikishlar va byurokratiyani tubdan qisqartira oladigan elektron transport hujjatlarini joriy etish, bojxona tartib-qoidalarini birxillashtirish kabi jarayonlarga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Transkaspiy yo‘nalishi yuklarni tashish hajmini oshirish uchun katta salohiyatga ega, biroq uning boshqa yo‘nalishlarga nisbatan jozibadorligi ko‘p turli transport vositalaridan foydalanish zarurati va infratuzilmaning yetarli darajada rivojlanmaganligi bilan bog‘liq to‘siqlar tufayli cheklanmoqda.
SHHT, o‘z navbatida, ulkan loyihalarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan siyosiy platforma, xavfsizlik mexanizmlari va moliyalashtirish imkoniyatlarini taqdim etadi.
Ushbu ikki yo‘nalishning muvaffaqiyatli uyg‘unlashuvi nafaqat O‘zbekistonning iqtisodiy mustaqilligi va taraqqiyotini mustahkamlaydi, balki uni sifat jihatidan yangi bosqichga - mintaqaviy ishtirokchidan Markaziy Osiyoning kelajagini ko‘p jihatdan belgilaydigan Yevrosiyo siyosati va iqtisodiyotining muhim subyektiga aylantiradi.

Транскаспийский маршрут и ШОС: укрепляющаяся роль и перспективы Узбекистана
Расположенный в самом сердце Центральной Азии, Узбекистан превращается из государства, исторически зависевшего от северных соседей, в ключевом узле новых трансконтинентальных коридоров.
Два основных элемента определяют этот трансформационный процесс: активное участие в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и стратегическое значение Транскаспийского маршрута. Их синергия создает уникальные возможности для укрепления регионального и международного статуса Узбекистана.
Для Узбекистана маршрут через Транскаспийский маршрут открывает дополнительный логистический маршрут, ведущий в Турцию через порты Каспийского моря и страны Южного Кавказа. Далее он обеспечивает выход на рынки Европы, расширяя географию торговли.
В последние годы Узбекистан активно предпринимает практические шаги по развитию новых и модернизации существующих сухопутных и мультимодальных транспортных коридоров, охватывающих весь евразийский регион.
Среди наиболее перспективных проектов – строительство железных дорог Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Узбекистан – Афганистан – Пакистан.
В контексте интеграции Транскаспийского маршрута с инфраструктурой ШОС, формируется основа для создания новой сети мультимодальных транспортных коридоров, охватывающих весь евразийский континент.
Необходимо отметить, что ключевым дополнением
к Транскаспийскому коридору для Узбекистана является Трансафганский железнодорожный проект (Узбекистан – Афганистан – Пакистан).
Взаимодополняемость двух направлений (Транскаспийского
и Трансафганского) позволит стране превратиться в настоящий «транспортный хаб» региона, соединяющий Восток и Запад, Север и Юг.
Среди них можно выделить следующие направления:
«Страны Южной Азии – Афганистан – Центральная Азия – Южный Кавказ (порты Чёрного моря) – Европейский Союз
«Китай – Центральная Азия – Кавказ – Европа».
На прошедшем в 2024 году саммите ШОС, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, выступая на встрече лидеров в г. Астана, отметил необходимость формирования целостной и взаимосвязанной транспортно-транзитной системы, а также актуальность дальнейшего развития экономического сотрудничества по гармонизации транспортно-логистических проектов.
В результате проведённых реформ, направленных на развитие Транскаспийского маршрута, объёмы грузов, перевезённых между Узбекистаном и Европой через Каспийское море за последние 5 лет вырос в 4 раза.
За первое полугодие 2025 года объем экспортно-импортных грузоперевозок Республики Узбекистан через Каспийское море
(в направлении Турции, Европы, стран Южной Америки, Африки
и других регионов) составил около 500 тыс. тонн, что на 7% больше
по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Шанхайская организация сотрудничества, объединяющая гигантов — Китай и Россию, а также центральноазиатские государства, Индию, Пакистан и Иран, представляет собой идеальную площадку для Узбекистана в целях продвижения своих транспортных инициатив.
С целью дальнейшего развития торгово-экономических связей и повышения конкурентоспособности национальных транспортных коридоров Министерством транспорта Республики Узбекистан реализуется комплекс практических мер по развитию международных сухопутных транспортных маршрутов, а именно, «Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Иран – Турция» с выходом на европейские порты протяжённостью 5 430 км.
Указанное направление относится к числу наиболее перспективных транспортных коридоров с использованием наземных видов транспорта. Маршрут обладает развитой железнодорожной инфраструктурой, что позволяет организовать доставку грузов из города Кашгар (КНР) до Турции железнодорожным транспортом с выходом в европейские страны.
Кроме этого, помимо классических путей через Туркменистан и Казахстан, разрабатываются альтернативные связки с Ираном, Пакистаном и южными портами.
Ведется работа по созданию собственного флота на Каспийском море, что позволит ускорить доставку грузов и получить контроль над логистической цепочкой.
Особая роль отводится цифровой интеграции, а именно, внедрению электронных транспортных документов, унификации таможенных процедур, которые способны радикально сократить задержки и бюрократию.
Транскаспийский маршрут обладает значительным потенциалом для развития перевозок, однако его привлекательность по сравнению с другими направлениями сдерживается совокупностью препятствий связанные с мультимодальности и из-за недостаточно развитой инфраструктуры.
ШОС, в свою очередь, предлагает политическую платформу, механизмы безопасности и потенциал для финансирования, необходимые для реализации амбициозных проектов.
Успешная синергия этих двух направлений не только укрепит экономический суверенитет и процветание Узбекистана, но и выведет его на качественно новый уровень — из регионального игрока в значимого субъекта евразийской политики и экономики, во многом определяющего будущее Центральной Азии.