Deklaratsiyalar muloqoti: konfessiyalararo tinchlik va e’tiqod erkinligini ta’minlash sari
Mazkur anjumanning ahamiyati haqida SMTI direktori o‘rinbosari Shafoat Nurullayeva bilan suhbatlashdik.
– Shafoat opa, dastlab ushbu forum tarixi haqida qisqacha so‘zlab bersangiz.
– Jahon hamjamiyati tomonidan ma’rifat va bag‘rikenglik madaniyati g‘oyalarini targ‘ib qilish, diniy erkinlikni ta’minlash maqsadida 2016 yildan buyon qator forumlar, jumladan Marokash, Makka, Jakarta, Potomak, Punta del Este shaharlarida ayni mavzuga bag‘ishlangan tadbirlar uyushtirilgan. Anjumanlar yakunida konseptual hujjatlar – deklaratsiyalar qabul qilingan.
Mamlakatimiz ham ushbu da’vatga javoban 2022 yil may oyida Birinchi “Deklaratsiyalar muloqoti” yuqori darajadagi forumini tashkil etish orqali jarayonga munosib hissa qo‘shdi. Besh kun davomida Toshkent, Samarqand va Buxoro shaharlarida bo‘lib o‘tgan tadbirlarda AQSH, Buyuk Britaniya, Avstriya, Pokiston, Indoneziya kabi qator davlatlar yetuk dinshunoslari, ilohiyotchi olimlari va huquqshunoslari, shuningdek sohaga oid mahalliy davlat idoralari, huquqni muhofaza qilish tuzilmalari mutaxassislari, din vakillari qatnashdi.
Forumga Jahon musulmonlar ligasi, AQSH Xalqaro diniy erkinlik komissiyasi, Buyuk Britaniya va Indoneziya hukumatlari yuqori martabali vakillari, shuningdek diniy va huquqiy doiralarning boshqa ko‘zga ko‘ringan mutaxassislari tashrif buyurdi.
Eslatib o‘tishim joiz, o‘sha anjuman yakuni bo‘yicha qabul qilingan Buxoro deklaratsiyasi keyinchalik BMT Bosh Assambleyasi 76-sessiyasida rasmiy hujjat sifatida tan olingan. Bundan tashqari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari deklaratsiya tamoyillari va chaqiriqlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Qo‘shma bayonot qabul qilgan. Bu milliy parlamentimizning inson huquqlarini ta’minlash va xalqaro hujjatlar hamda milliy qonunchilikda aks ettirilgan fuqarolar manfaatini himoya qilish bo‘yicha monitoringni amalga oshirishdagi muhim o‘rnidan dalolat.
Qolaversa, alohida ta’kidlamoqchimanki, Buxoro deklaratsiyasi turli millat vakillari, turfa din hamda e’tiqodga mansub insonlardan iborat bag‘ri keng jamiyatni shakllantirishga qaratilgan O‘zbekiston modeli naqadar muhimligi, xalqaro miqyosda o‘ta talabgirligini tasdiqlaydi.
Ikkinchi “Deklaratsiyalar muloqoti” forumi ham mamlakatimiz yuqorida sanab o‘tilgan tegishli hujjatlarda mustahkamlangan tamoyillar, g‘oya va qadriyatlarni nafaqat qo‘llab-quvvatlashi, balki izchil amalga oshirib kelayotganidan guvohlik beradi.
– Sizningcha, bo‘lajak Forum xalqaro hamjamiyat uchun qanday ahamiyatga ega?
– Birinchidan, mazkur tadbir muntazam o‘tkazilishi, xorijiy ishtirokchilarning nufuzli tarkibi davlatimizning e’tiqod erkinligi va konfessiyalararo totuvlikni ta’minlashga qaratilgan siyosati dunyo bo‘ylab yuksak e’tirof etilayotganidan dalolat.
Ikkinchidan, II Forum – O‘zbekistonning dinlararo muloqotni yuqori qadriyat darajasiga ko‘tarish maqsadida ochiqlik tamoyiliga, diniy bag‘rikenglik va tolerantlik muhitini rivojlantirishga sodiqligini tasdiqlaydi.
Uchinchidan, anjuman xalqlar va turli konfessiyalar vakillari o‘zaro tinch-totuv yashashini ta’minlash bo‘yicha ilg‘or tajriba almashish uchun o‘ziga xos maydon vazifasini o‘taydi.
• Forumdan qanday natijalar kutilyapti?
– Bu galgi anjumanda dunyoning 15 davlati, jumladan AQSH, Buyuk Britaniya, Xitoy, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Indoneziya va Markaziy Osiyo davlatlaridan 50 nafarga yaqin yetakchi dinshunos, ilohiyotchi olim, ekspertlar, qator yuqori martabali shaxslar, xususan Islom hamkorlik tashkiloti Bosh kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Yusuf Muhammad Aldobey, Jahon musulmonlari ligasi (JML) bosh kotibi o‘rinbosari Abdul Rahmon Al-Zoid, Din va e’tiqod erkinligi xalqaro alyansi rahbari Robert Rexak va boshqalar ishtiroki rejalashtirilgan.
Bundan tashqari JML Bosh kotibi Muhammad Al-Issa va BAA Fatvo kengashi raisi Shayx Abdulloh bin Bayonning video murojaati tinglanadi.
To‘rt kun davomida e’tiqod erkinligini ta’minlash sohasida mamlakatlar oldida turgan dolzarb masalalar, shuningdek konfessiyalararo totuvlikni mustahkamlashda fuqarolik jamiyati institutlarining roli va hissasi mavzusi muhokama qilinadigan yalpi majlislar o‘tkaziladi.
O‘zbekiston din arboblari va davlat xizmatchilari ishtirokida uchta sertifikatlashtirish seminari, diniy masalalar bilan shug‘ullanuvchi xotin-qizlar uchun sayd-ivent tashkil etiladi. Dinlararo muloqotni yo‘lga qo‘yish va jamiyatda bag‘rikenglikni mustahkamlash bo‘yicha eng yaxshi xalqaro tajribalar taqdimoti ko‘zda tutilgan.
Xorijiy ishtirokchilar, turli konfessiyalar vakillari uchun alohida madaniy ahamiyatga ega bo‘lgan Samarqand shahriga tanishtiruv safari tashkil etiladi.
– Forum ishtirokchilari o‘z oldilariga qanday vazifalar qo‘ygan?
– Forum doirasida qator muhim vazifalarni hal etish rejalashtirilgan.
Birinchidan, xalqaro hamjamiyatni yurtimizda konfessiyalararo bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni mustahkamlash borasida amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlardan xabardor qilish asosiy vazifalardan biridir.
Ma’lumki, so‘nggi yillarda respublikamiz diniy hayotida jiddiy o‘zgarishlar yuz berdi. Shu nuqtai nazardan, e’tiqod erkinligini ta’minlashga asos bo‘lgan ikki muhim jihatni ta’kidlashim o‘rinli.
Birinchisi – 2021 yil “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni yangi tahrirda qabul qilindi. Hujjatni ishlab chiqishda jamiyatimiz ehtiyoji, shuningdek xalqaro me’yor va standart chuqur o‘rganildi. Bu qonunchiligimizni inson huquqi va e’tiqod erkinligi sohasidagi zamonaviy talabni hisobga olgan holda takomillashtirish imkonini berdi.
Qonunda Yevropa Kengashi Venetsiya komissiyasi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar tavsiyalari ham aksini topgan.
Ikkinchisi – O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi qabul qilindi. Qomusimiz vijdon erkinligi tamoyilini bevosita mustahkamlab, huquqiy va dunyoviy davlat sharoitida har qanday diniy qarash majburan singdirilishini taqiqlaydi.
Ushbu tamoyil asosida 2025 yil fevral oyida Fuqarolarning vijdon erkinligini ta’minlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi ishlab chiqilib, qonunchilik darajasida qabul qilindi. Ushbu hujjat diniy sohadagi davlat siyosatining maqsadi, vazifasi, tamoyili va ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi, davlat-ijtimoiy munosabatlar dunyoviy xususiyatida fuqarolarning vijdon erkinligi huquqini ta’minlash bo‘yicha konstitutsiyaviy qoidalar amalga oshirilishini nazarda tutadi.
Ikkinchidan, yana bir muhim vazifa – davlatimizning konfessiyalararo va millatlararo totuvlikni ta’minlash, jamiyatda bag‘rikenglikni mustahkamlash borasidagi tajribasini targ‘ib qilish.
Umuman, tadbir tashkilotchilari ko‘p millatli va ko‘p konfessiyali O‘zbekistonda barqaror siyosiy-huquqiy muhitni ta’minlash, jamiyatda o‘zaro totuvlikni mustahkamlash va barcha fuqarolar manfaatlarini ro‘yobga chiqarish uchun imkoniyat yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlardan xalqaro hamjamiyatni xabardor qilish muhim, deb hisoblaydi. Bu boradagi sa’y-harakatlar mamlakatimizning boy madaniy-tarixiy tajribasi asosida, dunyoviylik, erkinlik, tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlikni nazarda tutuvchi demokratik tamoyillarni to‘liq hisobga olgan holda amalga oshirilmoqda.
Shu jihatdan turli elatlar, turfa din vakillari tinch-totuv yashashi bo‘yicha ko‘p asrlik an’anaga sodiq O‘zbekistonning ijobiy tarixiy tajribasi xorijiy tadqiqotchilar, dinshunoslar va siyosiy arboblarda doim qiziqish uyg‘otib kelishini alohida ta’kidlamoqchiman. Eng muhimi, jamiyatimizdagi diniy bag‘rikenglik modeli xalqaro ekspertlar tomonidan o‘rganish va qo‘llashga munosib namunali, amaliy jihatdan foydali tajriba sifatida tobora ko‘proq e’tirof etilayotgani e’tiborga molik.
Uchinchidan, tadbir doirasida ko‘p millatli jamiyatlarda diniy erkinlik va konfessiyalararo muloqotni ta’minlash sohasidagi xalqaro tajriba faol muhokama qilinishi ham kutilyapti. Bunday muzokaralar mamlakatlar va xalqlar o‘rtasida o‘zaro anglashni mustahamlashga xizmat qiladi, samarali amaliyotlarni aniqlash va milliy voqelikka moslashtirish imkonini beradi. Shuningdek, gumanitar sohada kelgusi hamkorlik uchun poydevor yaratadi.
– Shafoat opa, yuqorida birinchi Forum yakunida “Buxoro deklaratsiyasi” qabul qilinganini aytdingiz. Bu gal qanday yakuniy hujjat qabul qilinishi rejalashtirilgan?
– Ishtirokchilarning jahon hamjamiyatiga qaratilgan quyidagi chaqiriqlarini jamlagan Murojaatnoma qabul qilish maqsadimiz bor:
diniy ozchiliklar huquqini himoya qilish;
diniy asosda kamsitish holatlarini istisno etish;
diniy ma’rifatni zo‘ravonlikka asoslangan ekstremizmga qarshi kurash vositasi sifatida targ‘ib qilish;
e’tiqod erkinligini umuminsoniy huquq sifatida tasdiqlash;
diniy va madaniy mansubligidan qat’i nazar, barcha odamlar teng huquqliligini rag‘batlantirish.
Umuman, Ikkinchi xalqaro “Deklaratsiyalar muloqoti” forumi rang-barang dunyoda diniy bag‘rikenglik, oliy himmat, o‘zaro hurmat tuyg‘ularini, xalqlarning tinch-totuv yashashini mustahkamlashga muhim hissa qo‘shadi, deb ishonamiz.

Dialogue of Declarations Forum: A path to interfaith peace and ensuring freedom of religion
UzA correspondent spoke with Shafoat Nurullayeva, ISRS Deputy Director, about the significance of the upcoming Forum.
– Shafoat Fayzullayevna, could you please tell us about the background of this Forum?
– To promote the ideas of enlightenment and a culture of tolerance, and to ensure religious freedoms, the international community has held several forums since 2016, including in Marrakesh, Makkah, Jakarta, Potomac, and Punta del Este. Conceptual documents – declarations of the same name – were adopted as a result of these events.
Uzbekistan also responded to this call and made its contribution by organizing, in May 2022, the first High-Level Dialogue of Declarations Forum. The events within its framework were held in Tashkent, Samarkand, and Bukhara over five days, bringing together leading scholars of religion, theologians, and legal experts from several countries, including the USA, the UK, Austria, Pakistan, and Indonesia, as well as national specialists from relevant government agencies, law enforcement bodies, and representatives of the clergy.
The composition of the first Forum also included several high-ranking representatives from the Muslim World League, the United States Commission on International Religious Freedom, the governments of the United Kingdom and Indonesia, as well as other prominent figures from religious and legal circles.
I would like to recall that following the first Forum, the Bukhara Declaration was adopted, later recognized as an official document of the 76th session of the UN General Assembly. In addition, the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan also adopted a joint statement in support of the principles and calls of the Bukhara Declaration. This, in turn, highlights the importance of parliament’s role in monitoring the protection of human rights and safeguarding citizens’ interests, as reflected in international documents and national legislation.
At the same time, I would particularly emphasize that the adoption of the Bukhara Declaration confirms the importance and international recognition of Uzbekistan’s model for building a tolerant society, one that includes people of diverse nationalities, religions, and beliefs.
The upcoming Second International Dialogue of Declarations Forum also confirms that Uzbekistan not only shares the principles, ideas, and values enshrined in the aforementioned international declarations but also consistently implements them in practice.
– In your opinion, what is the significance of the upcoming Forum for the international community?
– First, its regularity and the wide international composition of participants testify to the high recognition of our state policy in ensuring freedom of religion and interfaith harmony.
Second, the current Forum is a confirmation of Uzbekistan’s firm commitment to the principles of openness, the development of an atmosphere of religious tolerance and generosity, and to raising interfaith dialogue to a high moral level.
Third, the event serves as a unique platform for exchanging best practices in ensuring the peaceful coexistence of people and followers of different faiths.
– What are the expectations for the second Forum?
– We expect the participation of about 50 leading scholars of religion, theologians, experts, and several high-ranking officials from 15 countries, including the USA, the UK, China, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Indonesia, and the Central Asian states.
Among the distinguished guests are the announced participation of Yousef Muhammad Al-Dobeay, Assistant Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation for Political Affairs, Abdul Rahman Al-Zaid, Assistant Secretary-General of the Muslim World League, Robert Rehak, Chair of the International Religious Freedom or Belief Alliance, and others.
In addition, video addresses will be delivered by Mohammad Al-Issa, Secretary-General of the MWL, and Sheikh Abdullah bin Bayyah, Chairman of the UAE Council for Fatwa.
Over the course of four days, plenary sessions will be held to discuss pressing issues facing countries in the sphere of ensuring freedom of religion, as well as the role and contribution of civil society institutions in strengthening interfaith harmony.
On the sidelines of the Forum, three certification seminars will take place, featuring the participation of religious figures and government officials from Uzbekistan, as well as a side event dedicated to women engaged in religious affairs. Presentations of best international practices in interfaith dialogue and the promotion of tolerance in society are also planned.
Furthermore, a study trip will be organized for foreign participants to Samarkand, a city of special sacred and cultural significance for representatives of different faiths.
– What tasks are to be addressed by the participants?
– Within the framework of the Forum, it is planned to address several essential tasks.
First, one of the primary tasks is to inform the international community about the large-scale reforms undertaken in Uzbekistan to strengthen interfaith tolerance and interethnic harmony.
As is known, in recent years our country has undergone significant transformations in the nation’s religious life. In this context, I would like to emphasize two important aspects that have become the foundation for further ensuring freedom of religion.
The first is the adoption in 2021 of the new edition of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Freedom of Conscience and Religious Organizations”. In drafting it, the needs of our society, as well as international norms and standards, were carefully studied, which enabled us to improve legislation in line with modern requirements in the fields of human rights and freedom of religion.
The Law also incorporated recommendations from authoritative international organizations, such as the Venice Commission of the Council of Europe and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights.
The second is the adoption of the renewed Constitution of the Republic of Uzbekistan, which explicitly enshrines the principle of freedom of conscience and prohibits the imposition of any religious views in the conditions of a legal and secular state.
Based on this principle, in February 2025, the Concept for Ensuring Citizens’ Freedom of Conscience and State Policy in the Religious Sphere was developed and adopted at the legislative level. It defines the goals, objectives, principles, and priority directions of state policy in the religious sphere, as well as provides for the implementation of constitutional provisions to guarantee citizens’ right to freedom of conscience while maintaining the secular nature of state-society relations.
Second, an equally important task of the Forum is to disseminate our country’s experience in ensuring interfaith and interethnic harmony, as well as strengthening tolerance in society.
We consider it an important task to inform the international community about the ongoing efforts to ensure a stable political and legal environment in multi-ethnic and multi-confessional Uzbekistan, to foster mutual harmony in society, and to create opportunities for realizing the interests of all citizens. The efforts undertaken by the country in this direction are based on the country’s rich cultural and historical heritage and fully reflect the democratic principles of secularism, freedom, equality, social justice, and solidarity.
In this context, it should be particularly emphasized that the positive historical experience of our country, with its centuries-old tradition of peaceful coexistence of representatives of various ethnic groups and religions, consistently attracts the interest of foreign researchers, scholars of religion, and political figures.
It is also noteworthy that international experts are increasingly regarding the Uzbek model of religious tolerance in society as a demonstrative and practically valuable experience, worthy of study and application.
Third, within the framework of the event, active discussions are also expected on international experience in ensuring religious freedoms and interfaith dialogue in multiethnic societies.
Such discussions contribute to strengthening mutual understanding between countries and peoples, make it possible to identify effective practices and adapt them to national realities, and also form a platform for further cooperation in the humanitarian sphere.
– Shafot Fayzullayevna, you mentioned that following the first Forum, the Bukhara Declaration was adopted. What final document is expected to be adopted at the second event?
– We intend to adopt an Appeal of the Participants to the international community with calls to:
– protect the rights of religious minorities;
– eliminate discrimination based on religion;
– promote religious education as a means of countering violent extremism;
– affirm freedom of religion as a universal human right;
– encourage equality of all people regardless of their religious and cultural differences.
Overall, we expect the outcomes of the Second International Dialogue of Declarations Forum to make a significant contribution to strengthening religious tolerance, generosity, mutual respect, and the peaceful coexistence of peoples in a diverse world.