2025 йил 23 октябрь куни Эрон Ислом Республикасининг янги тайинланган Бош консули Сона Ахмадий хоним Алмати шаҳридаги Ўзбекистон Республикасининг Бош консулхонасига самимий ташриф буюрди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Республикасининг Бош консули Р. Матчанов ва Эрон Ислом Республикасининг Бош консули С. Ахмадий икки томонлама ҳамкорликнинг савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, транспорт ҳамда туризм соҳаларидаги долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Учрашув давомида Бош консулхоналар ўртасида савдо ва экспортни ривожлантиришга кўмаклашиш, шунингдек, ўзаро манфаатли бошқа йўналишларда ҳамкорликни ривожлантиришга оид ўзаро интилиш билдирилди.

23 октября 2025 года состоялся визит вежливости вновь назначенного Генерального консула Исламской Республики Иран в г.Алматы Сона Ахмади в Генеральное консульство Республики Узбекистан в г.Алматы.
В ходе беседы генеральные консулы Узбекистана Р.Матчанов и Исламской Республики Иран С.Ахмади обсудили актуальные вопросы двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, культурно-гуманитарной, транспортной сферах и в области туризма.
На встрече выражено взаимное намерение на развитие сотрудничества между Генеральными консульствами в вопросах содействия развитию торговли и экспорту между странами, а также в других вопросах, представляющих взаимный интерес.