Ўзбекистон ва Бельгия: “яшил” ҳамкорлик учун янги имкониятлар
Ҳамкорлик сари ташланган дастлабки қадам — Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги делегациясининг 2024 йил октябрь ойида Бельгиянинг Брюгге шаҳрида ўтказилган Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқининг (IUCN) минтақавий форумида иштирок этганлигидир. Мазкур форум икки давлат мутахассислари ўртасида фикр алмашиш ва ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилиш учун муҳим майдон бўлди.
Бельгия Европада чиқиндиларни бошқариш, ресурсларни қайта ишлаш ва сиркуляр иқтисодиёт тамойилларини жорий этиш борасида етакчи давлатлардан бири сифатида тан олинган. Ушбу тажриба Ўзбекистон учун ҳам долзарб бўлиб, мамлакатда чиқиндиларни қайта ишлаш ва “яшил” энергетика соҳаларида замонавий ёндашувлар фаол жорий этилмоқда.
Шунингдек, сув ресурсларига оид масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ҳар икки давлат сув танқислиги муаммосига дуч келмоқда. Шу боис Бельгиянинг Шелда ва Маас каби трансчегаравий дарёларни бошқариш тажрибаси Ўзбекистон учун сув ресурсларидан фойдаланиш ва сув сифатини мониторинг қилиш тизимларини такомиллаштиришда фойдали намуна бўлиши мумкин.
Ҳамкорликнинг алоҳида йўналишларидан бири — илм-фан ва таълимдир. Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети (“Green University”) Бельгия етакчи олий ўқув юртлари — “Catholic University of Leuven”, “Ghent University”, “University of Liège” ва “University of Antwerp” билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишни режалаштирмоқда. Мазкур олий ўқув юртлари экологик йўналишлар ва тадқиқотлар бўйича жаҳоннинг етакчи университетлари қаторига киради. Бу эса талабалар, олимлар алмашинуви ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун кенг имкониятлар яратади.
Бундан ташқари, бельгиялик ҳамкорлар 2025 йил 24 ноябрдан 5 декабргача Самарқандда бўлиб ўтадиган “Ёввойи фауна ва флора турлари билан халқаро савдо тўғрисидаги конвенция” конференциясининг 20-йиғилиши (CITES COP20) ҳамда 2026 йил июн ойи бошида ўтказилиши режалаштирилган “Eco Expo Central Asia 2026” халқаро кўргазмасига таклиф этилди.
Бельгия билан ҳамкорлик Ўзбекистонда экологик ташаббусларни янги босқичга олиб чиқиш, инновацион ёндашувларни жорий этиш ва иқлим, биохилма-хиллик ҳамда “яшил” иқтисодиёт соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга ёрдам беради. Буларнинг барчаси — барқарор ва экологик жиҳатдан хавфсиз келажак сари муҳим қадамдир.

Узбекистан и Бельгия: новые возможности для «зелёного» сотрудничества
Первым шагом на пути к сотрудничеству стало участие делегации Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана в Региональном форуме Международного союза охраны природы (IUCN), который прошёл в октябре 2024 года в бельгийском городе Брюгге. Форум стал площадкой для обмена идеями и обсуждения возможных направлений взаимодействия между экспертами двух стран.
Бельгия заслуженно считается одним из лидеров Европы в области управления отходами, переработки ресурсов и внедрения принципов циркулярной экономики. Этот опыт представляет большой интерес для Узбекистана, где активно внедряются современные подходы к обращению с отходами и развитию «зелёной» энергетики.
Особое внимание уделяется также вопросам водных ресурсов. Обе страны сталкиваются с проблемой водного дефицита, и бельгийский опыт управления трансграничными реками, такими как Шельда и Маас, может стать полезным примером для совершенствования систем водопользования и мониторинга качества воды в Узбекистане.
Отдельное направление сотрудничества – наука и образование. Центрально-Азиатский университет окружающей среды и изменения климата (Green University) намерен развивать партнёрские связи с ведущими университетами Бельгии, такими как Catholic University of Leuven, Ghent University, University of Liège и University of Antwerp. Эти учебные заведения входят в число мировых лидеров по экологическим специальностям и исследованиям, что открывает большие возможности для обмена студентами, учёными и совместных проектов.
Кроме того, бельгийским партнёрам предложено принять участие в 20-й Конференции сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры (CITES COP20), которая пройдёт с 24 ноября по 5 декабря 2025 года в Самарканде, а также в международной выставке Eco Expo Central Asia 2026, запланированной на начало июня 2026 года.
Сотрудничество с Бельгией может дать новый импульс развитию экологических инициатив в Узбекистане, привнести инновационные подходы и помочь реализовать совместные проекты в области климата, биоразнообразия и «зелёной» экономики. Всё это – шаг вперёд к более устойчивому и экологически безопасному будущему.