Ўзбекистон ва Бельгия: “яшил” ҳамкорлик учун янги имкониятлар
Ҳамкорлик сари ташланган дастлабки қадам — Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги делегациясининг 2024 йил октябрь ойида Бельгиянинг Брюгге шаҳрида ўтказилган Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқининг (IUCN) минтақавий форумида иштирок этганлигидир. Мазкур форум икки давлат мутахассислари ўртасида фикр алмашиш ва ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилиш учун муҳим майдон бўлди.
Бельгия Европада чиқиндиларни бошқариш, ресурсларни қайта ишлаш ва сиркуляр иқтисодиёт тамойилларини жорий этиш борасида етакчи давлатлардан бири сифатида тан олинган. Ушбу тажриба Ўзбекистон учун ҳам долзарб бўлиб, мамлакатда чиқиндиларни қайта ишлаш ва “яшил” энергетика соҳаларида замонавий ёндашувлар фаол жорий этилмоқда.
Шунингдек, сув ресурсларига оид масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ҳар икки давлат сув танқислиги муаммосига дуч келмоқда. Шу боис Бельгиянинг Шелда ва Маас каби трансчегаравий дарёларни бошқариш тажрибаси Ўзбекистон учун сув ресурсларидан фойдаланиш ва сув сифатини мониторинг қилиш тизимларини такомиллаштиришда фойдали намуна бўлиши мумкин.
Ҳамкорликнинг алоҳида йўналишларидан бири — илм-фан ва таълимдир. Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети (“Green University”) Бельгия етакчи олий ўқув юртлари — “Catholic University of Leuven”, “Ghent University”, “University of Liège” ва “University of Antwerp” билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишни режалаштирмоқда. Мазкур олий ўқув юртлари экологик йўналишлар ва тадқиқотлар бўйича жаҳоннинг етакчи университетлари қаторига киради. Бу эса талабалар, олимлар алмашинуви ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун кенг имкониятлар яратади.
Бундан ташқари, бельгиялик ҳамкорлар 2025 йил 24 ноябрдан 5 декабргача Самарқандда бўлиб ўтадиган “Ёввойи фауна ва флора турлари билан халқаро савдо тўғрисидаги конвенция” конференциясининг 20-йиғилиши (CITES COP20) ҳамда 2026 йил июн ойи бошида ўтказилиши режалаштирилган “Eco Expo Central Asia 2026” халқаро кўргазмасига таклиф этилди.
Бельгия билан ҳамкорлик Ўзбекистонда экологик ташаббусларни янги босқичга олиб чиқиш, инновацион ёндашувларни жорий этиш ва иқлим, биохилма-хиллик ҳамда “яшил” иқтисодиёт соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга ёрдам беради. Буларнинг барчаси — барқарор ва экологик жиҳатдан хавфсиз келажак сари муҳим қадамдир.

Uzbekistan and Belgium: New Opportunities for “Green” Cooperation
The first step toward this cooperation was the participation of a delegation from the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of Uzbekistan in the Regional Forum of the International Union for Conservation of Nature (IUCN), held in October 2024 in Bruges, Belgium. The forum served as a platform for exchanging ideas and discussing potential areas of collaboration between experts from both countries.
Belgium is widely recognized as one of Europe’s leaders in waste management, resource recycling and the implementation of circular economy principles. This experience is of particular interest to Uzbekistan, where modern approaches to waste management and green energy development are being actively introduced.
Special attention is also being given to water resource management. Both countries face water scarcity challenges and Belgium’s experience in managing transboundary rivers such as the Scheldt and the Meuse may serve as a valuable model for improving water use systems and water quality monitoring in Uzbekistan.
Another important area of cooperation is science and education. Central Asian University of Environmental and Climate Change Studies (Green University) aims to build partnerships with leading Belgian universities, including KU Leuven, Ghent University, the University of Liège and the University of Antwerp. These institutions rank among the world’s top universities in environmental sciences and research, creating vast opportunities for academic exchange, joint research, and collaborative educational programs.
Furthermore, Belgian partners have been invited to participate in the 20th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES CoP20), which will take place in Samarkand from 24 November to 5 December 2025, as well as in the Eco Expo Central Asia 2026, scheduled for June 2026.
Partnership with Belgium can give new momentum to Uzbekistan’s environmental initiatives, bringing in innovative approaches and supporting the implementation of joint projects in the fields of climate action, biodiversity conservation, and the green economy. Together, these efforts mark an important step toward a more sustainable and environmentally secure future.