Февраль ойида Ўзбекистонда ишбилармонлик фаоллиги индекси сезиларли даражада жадаллашди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2026 йил февраль ойида 1124 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 12,4 фоизга ортган.
Жорий йилнинг февраль ойида ИФИ компонентлари даражасидаги қуйидаги ўзгаришлар кузатилди:
- хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисоб-варақларидаги операциялар сони бўйича компонент 22 фоизга ортган;
- товар-хом ашё биржасида хом-ашё сотиб олиш жадаллиги 10,6 фоизга ошган;
- фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 0,9 фоизга ортган;
- товар белгилари бўйича компонент 9,4 фоизга ошган;
Шунингдек, 2026 йил февраль ойида ИФИ 13 та ҳудудда ўтган ойга нисбатан ўсиши кузатилган
Жумладан, Андижон (44,8 %), Сирдарё (41,7 %), Тошкент (33,3 %) ва Қашқадарё вилоятида (28,2 %) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (Жадвал №1, 2).
Шунингдек, ушбу кўрсаткич Қорақалпоғистон Республикасида 0,5 % га камайиб мўътадил даражада қолган.
Ҳисобот даврида банклараро тўлов операциялари сони 6760,3 минг тани ташкил этиб, 2026 йилнинг январь ойига нисбатан 1 220,5 минг транзакцияга (22%) ортган.
Банклараро тўлов операциялари сони 12 та ҳудудда ортган. Хусусан, Тошкент ш. (24,1 %), Сурхондарё (23,3 %), Самарқанд (21,4 %) ва Навоий (17,7 %) вилоятларида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан сезиларли ортган.
Шунингдек, бу кўрсаткич Сирдарё (8,1 %) ва Қорақалпоғистонда (1,6 %) камайган.
Жорий йилнинг февраль ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,1058бирликни ташкил этган (ўтган ойга нисбатан 10,6 фоизга ортган). Бунда, тузилган битимлар сони 36,2 фоизга ортганлиги ва ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 15,1 фоизга камайганлиги кузатилди.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдосининг умумий айланмаси ҳажми 2026 йил февраль ойида 6 296 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 6,5 фоизга ортган.
Ҳисобот даврида фаолият юритаётган хўжалик субъектлари компоненти 1,0088 бирликни ташкил этиб, олдинги ойга нисбатан 0,9фоизга ортган. Бунда:
- барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони олдинги ойга нисбатан 4 079 бирликка ортиб, 508,5 мингтани ташкил этган;
- йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони эса 51 тага ошиб, 4 161 тани ташкил этган;
- кичик корхоналар сони 3,9 мингтага ортиб, 415,1 мингтага етган. Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 36 тага ортиб, 89,2 мингтани ташкил этган.
2026 йилнинг февраль ойида савдо белгилари бўйича компонент 1,0641 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 9,4фоизга ортган. Мазкур даврда юридик шахслар томонидан 430 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

Февраль продемонстрировал заметное ускорение деловой активности в Узбекистане
Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, в феврале 2026 года составил 1124 единицы, увеличившись на 12,4% по сравнению с предыдущим месяцем (по сравнению с аналогичным периодом прошлого года рост составил 24,2%).
В феврале текущего года по компонентам ИДА наблюдались следующие изменения:
- компонент по количеству операций на банковских счетах хозяйствующих субъектов увеличился на 22%;
- интенсивность закупок сырья на товарно-сырьевой бирже выросла на 10,6%;
- компонент по действующим хозяйствующим субъектам увеличился на 0,9%;
- компонент по товарным знакам вырос на 9,4%.
Также в феврале 2026 года рост ИДА по сравнению с предыдущим месяцем наблюдался в 13 регионах
В частности, заметный рост зафиксирован в Андижанской области (44,8%), Сырдарьинской области (41,7%), Ташкентской области (33,3%) и Кашкадарьинской области (28,2%).
В то же время в Республике Каракалпакстан данный показатель снизился на 0,5%, оставаясь на умеренном уровне.
Банковские операции
В отчетном периоде количество межбанковских платежных операций составило 6 760,3 тыс., увеличившись по сравнению с январем 2026 года на 1 220,5 тыс. транзакций (22%).
Рост числа межбанковских платежных операций отмечен в 12 регионах. В частности, значительное увеличение количества банковских операций между юридическими лицами по сравнению с предыдущим месяцем наблюдалось в г. Ташкенте (24,1%), Сурхандарьинской области (23,3%), Самаркандской области (21,4%) и Навоийской области (17,7%).
При этом данный показатель снизился в Сырдарьинской области (8,1%) и Республике Каракалпакстан (1,6%).
Биржевой компонент
В феврале текущего года биржевой компонент ИДА составил 1,1058 единицы, увеличившись на 10,6% по сравнению с предыдущим месяцем.
При этом наблюдалось увеличение количества заключенных сделок на 36,2%, а также снижение среднего объема товаров, приобретаемых в рамках одной сделки, на 15,1%.
Общий оборот торговли товарами на Республиканской товарно-сырьевой бирже в феврале 2026 года составил 6 296 млрд сум, что на 6,5% больше, чем в предыдущем месяце.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов
В отчетном периоде данный компонент составил 1,0088 единицы, увеличившись на 0,9% по сравнению с предыдущим месяцем.
При этом, общее число действующих хозяйствующих субъектов увеличилось на 4 079 единиц и достигло 508,5 тыс. Число предприятий, занимающихся крупным предпринимательством, увеличилось на 51 единицу и составило 4 161. Количество малых предприятий выросло на 3,9 тыс. и достигло 415,1 тыс. Число фермерских хозяйств увеличилось на 36 и составило 89,2 тыс.
Компонент товарных знаков
В феврале 2026 года компонент по товарным знакам составил 1,0641 единицы, увеличившись на 9,4% по сравнению с предыдущим месяцем.