Барча асосий иқтисодиёт тармоқларида бизнес муҳити яхшиланмоқда — Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази сўрови
18 март 2026 йил, Тошкент. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази республика бўйлаб тадбиркорлар ўртасида ҳар ой ўтказиладиган сўровлар асосида бизнес муҳити таҳлили натижаларини тақдим этди.
Олинган маълумотлар асосида бизнес муҳитининг жорий ҳолати ва келгуси уч ойлик кутилмаларни ифодаловчи жамланма индикатор шакллантирилди.
Ўзбекистонда жамланма бизнес муҳити динамикаси
2026 йил февраль ойи якунларига кўра, жамланма бизнес муҳити индекси (-100 дан +100 гача бўлган шкалада) 65 бандни ташкил этиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 11 бандга юқори бўлган.
Бизнес муҳитининг яхшиланиши асосан тадбиркорларнинг кутилмалар индекси ошгани ҳисобига таъминланди. Ушбу кўрсаткич 13 бандга ўсиб, 81 бандга етди. Шунингдек, бизнеснинг жорий ҳолатига берилаётган баҳолар ҳам яхшиланиб, 51 бандни ташкил этди, бу ўтган йилга нисбатан 10 бандга юқори.
Сўров натижалари ишбилармонлик фаоллигининг асосий кўрсаткичлари бўйича ижобий ўзгаришларни кўрсатмоқда. Жорий бизнес ҳолатини яхши деб баҳолаган тадбиркорлар улуши 44 фоизни ташкил этди (ўтган йил февраль ойида — 38 фоиз).
Ходимлар сонини оширган корхоналар улуши 12 фоиздан 19 фоизгача кўпайди. Сўнгги уч ойда бизнес ҳолати яхшиланганини 34 фоиз тадбиркор қайд этди (ўтган йили — 28 фоиз).
Шунингдек, маҳсулотга бўлган талаб ошганини маълум қилган табдиркорлар улуши 39 фоизни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу давридаги 22 фоизга нисбатан анча юқори бўлди.
Бизнес муҳити индексида соҳалар кесимидаги динамика
Тармоқлар кесимида ўтган йилга нисбатан барча асосий иқтисодиёт соҳаларида бизнес муҳити яхшиланди.
Энг катта ўсиш қишлоқ хўжалигида кузатилиб, индекс 29 бандга ошиб, 73 бандга етди. Бу ўсиш ҳам жорий ҳолатнинг яхшиланиши, ҳам кутилмаларнинг сезиларли ошиши ҳисобига таъминланди.
Бизнес ҳолатини яхши деб баҳолаган тадбиркорлар улуши 41 фоиздан 56 фоизгача ошди. Талаб ўсганлигини билдирганлар 52 фоизни (35 фоиз), сўнгги уч ойда бизнес ҳолати яхшиланганини қайд этганлар эса 49 фоизни (32 фоиз) ташкил этди.
Хизматлар соҳасида бизнес муҳити индекси 8 бандга яхшиланиб, 61 бандга етди. Жорий ҳолат баҳолари нисбатан барқарор сақланган бўлса-да, кутилмалар яхшиланган.
Соҳадаги табдиркорларнинг 72 фоизи (ўтган йили 71 фоиз) келгуси 3 ойда маҳсулотга талаб ортишини кутмоқда. Шу билан бирга, бандликда ҳам ўсиш кузатилиб, ишчилар сонини оширган корхоналар улуши 12 фоиздан 16 фоизгача ошди.
Қурилиш тармоғида бизнес муҳити 8 бандга ўсиб, 69 бандни ташкил этди. Ижобий ўзгаришлар ҳам жорий ҳолат индексида, ҳам кутилмалар индексида кузатилди. Тадбиркорлар бандлик ошгани ва талаб ортиб бораётганини кўпроқ қайд этмоқда, бу эса тармоқда барқарор ўсиш сақланаётганини кўрсатади.
Сўнгги уч ойда бизнес муҳити яхшиланганини қайд этганлар улуши 26 фоиздан 34 фоизгача ошди. Ишчилар сони кўпайганини билдирганлар 15 фоиздан 27 фоизгача ошди. Шунингдек, тадбиркорларнинг 80 фоизи яқин уч ойда маҳсулотга талаб ошишини кутмоқда (77 фоиз).
Саноат соҳасида умумий бизнес муҳити ўсиши нисбатан мўътадил бўлиб, 2 бандга ошиб, 67 бандга етди. Шу билан бирга, истиқболдаги кутилмалар юқори даражада сақланмоқда. Тармоқда талабнинг ўсиши ва бандликнинг босқичма-босқич ортиши давом этмоқда..
Сўнгги уч ойда талаб ошганини 32 фоиз тадбиркор қайд этди (ўтган йили 29 фоиз). Ишчилар сони ошганини билдирганлар улуши 13 фоиздан 22 фоизгача кўпайди. Шу билан бирга, респондентларнинг 77 фоизи келгуси 3 ойда маҳсулотга талаб янада ошишини кутмоқда, бу ҳам ўтган йилги кўрсаткичдан юқори.
Тадбиркорлик фаолиятидаги асосий муаммолар
Сўров натижаларига кўра, тадбиркорларнинг 61 фоизи ўз фаолиятида ҳеч қандай тўсиқларга дуч келмаётганини билдирган. Бу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан (57 фоиз) юқори бўлиб, бизнес юритиш шароитлари умумий яхшиланганини кўрсатади.
Шу билан бирга, ўтган ойга нисбатан кредит олиш, электр таъминоти, шунингдек транспорт ва логистика билан боғлиқ муаммоларни қайд этган респондентлар улуши камайди. Айни вақтда ер олиш, коммунал тўловлар қимматлиги ва солиқ ставкалари юқорилиги билан боғлиқ айрим масалаларни кўрсатган тадбиркорлар улуши бироз ошди.

Во всех основных секторах экономики отмечено улучшение бизнес-климата – опрос ЦЭИР
18 марта 2026 года, Ташкент. Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил результаты анализа бизнес-климата основаны на ежемесячных опросах предпринимателей по всей республике.
На основе полученных данных сформирован сводный индикатор бизнес-климата, который характеризует текущие оценки текущего состояния бизнеса и их ожидания на ближайшие три месяца.
Динамика сводного бизнес-климата Узбекистана
По итогам февраля 2026 года сводный Индекс бизнес-климата составил 65 пунктов (по шкале от −100 до +100), что на 11 пунктов выше, чем в аналогичном периоде прошлого года.
Улучшение бизнес-климата преимущественно обусловлено повышением ожиданий бизнеса, которые повысились на 13 пунктов и составили 81 пункт. Дополнительный вклад внесло улучшение оценок текущего состояния бизнеса, которые составили 51 пункт, что на 10 пунктов выше уровня прошлого года.
Опрос показывает улучшение по основным показателям деловой активности. Текущую деловую ситуацию оценивают как хорошую 44% предпринимателей, против 38% в феврале прошлого года.
Доля предприятий, увеличивших численность работников, выросла до 19% по сравнению с 12% с прошлым годом. Улучшение деловой ситуации за последние три месяца отметили 34% предпринимателей, тогда как в прошлом году 28%.
Дополнительно о росте спроса на продукцию сообщили 39% респондентов по сравнению с 22% в аналогичном периоде прошлого года.
Отраслевая динамика Индекса бизнес-климата
В отраслевом разрезе улучшение бизнес-климата по сравнению с прошлым годом наблюдалось во всех основных секторах экономики.
Наиболее значительное улучшение отмечено в сельском хозяйстве, где индекс увеличился на 29 пунктов и достиг 73 пунктов. Рост обеспечен как улучшением текущей ситуации, так и существенным повышением ожиданий.
Доля предпринимателей, оценивающих ситуацию как хорошую, увеличилась до 56% по сравнению с 41% годом ранее, о росте спроса сообщили 52% (35%), а об улучшении деловой среды за последние три месяца – 49% (32%).
В сфере услуг индекс бизнес-климата вырос на 8 пунктов и составил 61 пункт. При относительно стабильных оценках текущего состояния наблюдается улучшение ожиданий.
Предприниматели сохраняют уверенные ожидания относительно спроса в ближайшие три месяца, о его росте сообщили 72% респондентов, что близко к уровню прошлого года (71% годом ранее). При этом отмечено постепенное увеличение занятости, доля предприятий с ростом численности работников составила 16% против 12% ранее.
В строительном секторе бизнес-климат увеличился на 8 пунктов и достиг 69 пунктов. Улучшение наблюдается как по текущим оценкам, так и по ожиданиям. Предприниматели чаще отмечают рост занятости и повышение спроса, что отражает устойчивую динамику в секторе.
Доля предпринимателей, отметивших улучшение деловой ситуации за последние три месяца, увеличилась до 34% по сравнению с 26% годом ранее. О росте численности работников сообщили 27% респондентов против 15% ранее, при этом 80% предпринимателей ожидают увеличения спроса в ближайшие три месяца, что выше уровня прошлого года (77%).
В промышленности рост бизнес-климата был более умеренным и составил 2 пункта, достигнув 67 пунктов. При этом ожидания бизнеса остаются на высоком уровне. В отрасли сохраняется рост спроса и постепенное увеличение занятости.
О росте спроса за последние три месяца сообщили 32% предпринимателей по сравнению с 29% годом ранее, увеличение численности работников отметили 22% против 13%, при этом 77% респондентов ожидают дальнейшего роста спроса в ближайшие три месяца, что также выше уровня прошлого года.
Препятствия в предпринимательской деятельности
По результатам опроса, 61% предпринимателей не сталкиваются с ограничениями в своей деятельности, что выше уровня предыдущего месяца (57%) и указывает на общее улучшение условий ведения бизнеса.
При этом по сравнению с прошлым месяцем сократилась доля респондентов, отмечающих сложности с доступом к кредитам, электроснабжением, а также транспортом и логистикой, тогда как умеренно выросла доля предпринимателей, указывающих на отдельные вопросы, связанные с доступом к земельным ресурсам, стоимостью коммунальных услуг и уровнем налоговых ставок.