Банклар фаоллик индекси: 2026 йил I чорак якунлари бўйича рейтинг янгиланди
16 апрель 2026й., Тошкент. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан 2026 йил I чорак якунлари бўйича “Банклар фаоллик индекси” натижаларига асосланган янгиланган банклар рейтинги тақдим этилди.
Тадқиқот республикада фаолият юритаётган 34 та тижорат банкини қамраб олган бўлиб, уларнинг 20 таси филиаллар сони ва фаолият кўламига кўра йирик банклар тоифасига, қолган 14 таси эса кичик банклар тоифасига киритилган.
Индекс 27 та кўрсаткич таҳлилига асосланган бўлиб, улар республика ўртача кўрсаткичлари ва халқаро стандартлар, жумладан Базель қўмитаси талаблари билан таққосланган.
Мазкур рейтинг молия тизимида шаффофликни ошириш ва унга бўлган ишончни мустаҳкамлашда муҳим инструмент ҳисобланади. Ушбу ёндашув халқаро амалиётга мос бўлиб, етакчи молиявий институтлар томонидан кенг қўлланилади.
2026 йил I чораги якунлари бўйича молиявий натижалар
Ҳисобот даврида банк тизимининг жами активлари 932,3 трлн сўмни (76,3 млрд доллар), мажбуриятлари эса 793,9 трлн сўмни (64,9 млрд доллар) ташкил этди.
Банкларнинг кредит қўйилмаларида ўсиш суръатлари сақланиб, депозитларда ўсиш суръати бироз секинлашган. Хусусан, банк тизими жами кредит қўйилмалари 14 фоизга, жалб қилинган депозитлар 32%га ўсган (ўтган йилнинг мос даврида 33%).
Банк тизимининг соф фойдаси 3,1 трлн сўмга (254 млн доллар) етди ва ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 36,3% га ўсди.
Ҳисобот даврида муаммоли кредитлар улуши 4,5%дан 3,3%гача камайди, бу кредит портфели сифати яхшиланиб бораётганини кўрсатади. Шу билан бирга, айрим банкларда ушбу кўрсаткич ҳали ҳам ўртача даражадан юқори бўлиб қолмоқда.
Капитал монандлик кўрсаткичлари минимал талаблардан 1,4-1,5 баробардан ортиқ бўлиб, банк тизимининг барқарорлигини кўрсатмоқда.
2026 йил I чорагида йирик банклар фаоллиги рейтинги
2026 йил I чораги якунлари шуни кўрсатадики, рейтингнинг юқори қисми нисбатан барқарор сақланганига қарамасдан, ҳар икки тоифадаги банклар орасида позициялар бўйича сезиларли ўзгаришлар кузатилди.
Бу эса бозорда рақобатнинг сақланиб қолаётгани ва банклар ўртасида ўринлар қайта тақсимланиш жараёни давом этаётганини кўрсатади.
Йирик банклар сегментида динамика турлича шаклланди. Жумладан, 20 та банкдан 7 таси ўз позицияларини яхшилаган бўлса, 8 тасида пасайиш кузатилди, яна 5 та банк ўз ўрнини сақлаб қолди. Бу эса бозорда рақобатнинг юқори даражада сақланаётгани ва банклар ўртасида позициялар қайта тақсимланиши давом этаётганини кўрсатади
Йирик банклар рейтингида Капитал банк (1-ўрин) ўз ўрнини сақлаб қолди. Шунингдек, Ҳамкор банк, Азия Алянс банк ҳамда Ипак йўли банк 1 поғонага, Тенге банк 6 поғонага, Халқ банки, Инвест финанс банк, Агробанк 2 поғона юқорилади.
Айни пайтда, Траст банк 3 поғонага, ОФБ 5 поғонага, Алоқа банк 2 поғонага пастлаган бўлса, Давр банк, Ипотека банк, БРБ, Ўзмиллийбанк ҳамда Микрокредитбанк 1 поғона пастлаган. Қолган 4 та банк рейтингдаги ўринларини сақлаб қолди.
Асосий индикаторлар бўйича ўзгаришлар динамикаси
Молиявий воситачилик. Бу йўналишда етакчи ўринларни Инвест финанс банк, Анор банк ва Капитал банк эгаллади, Агробанк эса 2 поғонага яхшиланди. Ушбу кўрсаткич бўйича Ўзмиллийбанк охирги 20 ўринни сақлаб қолди. Шунингдек, мазкур рейтинг бўйича Давр банк ва Ҳамкор банк 4 поғона, Ипотека банк 1 поғона пастлади.
Молиявий оммабоплик кўрсаткичи бўйича Агробанк, Анор банк ва БРБ етакчи ўринларни эгаллади. Бу кўрсаткич бўйича рейтингда асосан илғор банклар Капитал банк (3 поғона), Ҳамкор банк (7 поғона), Азия Алянс банк (1 поғона), Ипак йўли банк (5 поғона) ҳамда Траст банк (6 поғона) пасайган. Ушбу рейтингда энг юқори ўсиш Тенге банк (8 поғона), Халқ банк, Давр банк (5 поғона) ва Агробанкда (4 поғона) кузатилди.
Капитал етарлилиги. Энг юқори кўрсаткичлар Ориент финанс банк, Траст банк ва Халқ банкида қайд этилди. Агробанк капитал етарлилиги бўйича 4 поғона, Алоқа банк эса 2 поғона пастлади.
Активлар сифати. Бу йўналишда Ҳамкор банк, Азия Альянс банк ва Ипак йўли банк етакчи бўлди. Ўзмиллийбанк охирги 20 ўринни сақлаб қолди. Шунингдек, Турон банк 5 поғона, Асака банк, Микрокредитбанк, Ўзсаноатқурилишбанк, Траст банк ва Анор банк мазкур рейтингда 2 поғона пастлаган.
Бошқарув самарадорлиги. Энг юқори натижалар Ўзсаноатқурилишбанк, Ориент финанс банк ва Ўзмиллийбанкда қайд этилди. Шу билан бирга, бу кўрсаткич бўйича Микрокредит банк охирги 20 ўринни сақлаб қолди, шунингдек, Асака банк 5 поғонага ва БРБ 4 поғонага пасайишни қайд этди.
Даромад олиш салоҳияти. Ушбу кўрсаткич бўйича Ҳамкор банк, Траст банк ва Азия Альянс банк етакчилик қилди. Турон банк 3 поғона пастлаб охирги ўринни эгаллади. Мазкур рейтингда Капитал банк, Азия Алянс банк, Анор банк ва Давр банк 2 поғона, Ипотека банк ва Микрокредит банк 1 поғона пастлаган.
Ликвидлилик. Бу йўналишда Азия Альянс банк, Ипак йўли банк ва Траст банк етакчи бўлди. Агробанк энг сўнгги 20 ўринни сақлаб қолди. Ушбу рейтингда Микрокредитбанк, Ипотека банк, Анор банк ва Ўзсаноатқурилишбанк 1 поғона пастлади.
2026 йил I чорагида кичик банклар фаоллиги рейтинги
Кичик банклар гуруҳида нисбий барқарорлик сақланиб қолмоқда. Рейтинг етакчилари ўз позицияларини сақлаб қолган. Мазкур тоифадаги асосий ўзгаришлар ўрта сегмент ҳиссасига тўғри келиб, қатор банклар молиявий воситачилик кўрсаткичларининг ўсиши ва даромад олиш салоҳиятининг ошиши ҳисобига ўз позицияларини яхшилашга муваффақ бўлди.
Ушбу гуруҳда 14 та банкларнинг 8 таси ўз позицияларини яхшилаган. Энг сезиларли ўсиш АВО банк ва Апекс банк ҳиссасига тўғри келиб, ҳар иккаласи ҳам 3 поғонага кўтарилди. Рейтинг етакчиси сифатида ТБС банк қайд этилди.
Айни пайтда, 5 та банкда пасайиш кузатилди. Энг катта пасайиш Октобанкда қайд этилиб, у 6 поғонага тушди.
Шунингдек, Содерот банк, Гарант банк ва Зираат банк ҳар бири 2 поғонадан юқорилаган. Рейтингнинг қуйи қисмида жойлашган Опен банк ва Узум банк эса 1 поғонадан ўсиш қайд этди.

ЦЭИР обновил рейтинг банков по итогам I квартала 2026 года
Центр экономических исследований и реформ представил обновлённый Рейтинг банков по результатам «Индекса активности банков» за I квартал 2026 года.
Исследование охватывает 34 коммерческих банков республики, из которых 20 относятся к крупным финансовым учреждениям по масштабу и числу филиалов, еще 14 отнесены к категории малых банков.
Методология построена на анализе 27 показателей, которые сопоставляются с республиканскими средними значениями и международными стандартами, включая требования Базельского комитета.
Рейтинг служит важным инструментом для повышения прозрачности и укрепления доверия к финансовой системе. Данный подход соответствует международной практике и используется ведущими финансовыми институтами.
Финансовые результаты по итогам I-го квартала 2026 года
В отчетном периоде совокупные активы банковского сектора составили 932,3 трлн сумов ($76,3 млрд), обязательства – 793,9 трлн сумов ($64,9 млрд).
Наблюдается увеличение кредитования на 14%, при этом рост по вкладам составил 32%. Совокупный капитал банковской системы был полностью сформирован в национальной валюте. Чистая прибыль достигла 3,1 трлн сумов ($254 млн), что на 36,3% выше прошлогоднего уровня.
За рассматриваемый период доля проблемных кредитов снизилась до 3,3% против 4,5% годом ранее, что указывает на улучшение качества портфеля. Вместе с тем в отдельных банках показатель остаётся выше среднего уровня. Показатели достаточности капитала превышают минимальные нормативы более чем в 1,4 раза, подтверждая устойчивость банковского сектора.
Рейтинг активности крупных банков за I квартал 2026 года
Результаты I квартала 2026 года показывают, что, несмотря на относительную стабильность верхней части рейтинга, в обеих категориях банков произошли заметные изменения по позициям.
В сегменте крупных банков динамика была разнонаправленной. Из 20 банков 7 улучшили свои позиции, у 8 отмечено снижение, ещё 5 сохранили свои места. Это отражает высокий уровень конкуренции и продолжающееся перераспределение позиций на рынке.
Наиболее заметный прогресс показал «Тенге банк», поднявшийся на 6 позиций, еще 3 банка («Агробанк», «Инвест финанс банк», «Халк банк») поднялись на 2 позиции. Позитивную динамику также продемонстрировали «Ипак йули банк», «Азия Альянс банк» и «Хамкорбанк», улучшив свои позиции в общем рейтинге.
В то же время, ряд крупных банков показал снижение активности. Наиболее заметное снижение у «Ориент Финанс банка» и «Траст банка» на 5 и 3 позиции соответственно.
Динамика изменений по ключевым индикаторам
Финансовое посредничество. Лидирующие позиции заняли «Инвест Финанс банк», «Анор банк» и «Капиталбанк». Также в данном рейтинге «Давр Банк» и «Хамкорбанк» опустились на 4 позиции, а «Ипотека банк» – на 1 позицию.
Финансовая доступность. В лидерах находятся «Агробанк», «Анор банк» и «БРБ». По данному показателю в рейтинге снижение в основном наблюдалось у ведущих банков: «Капиталбанк» (-3 позиции), «Хамкорбанк» (-7), «Азия Альянс Банк» (-1), «Ипак Йули банк» (-5), а также «Трастбанк» (- 6). Наиболее высокий рост в данном рейтинге продемонстрировали «Тенге банк» (+8), «Халк банк», «Давр банк» (+ 5) и «Агробанк» (+4).
Достаточность капитала. Лучшие места заняли «Ориент Финанс банк», «Траст банк» и «Халк банк». При этом, «Агробанк» опустился на 4 позиции, а «Алока банк» – на 2 позиции.
Качество активов. Лидерами стали «Хамкорбанк», «Азия Альянс Банк» и «Ипак Йули банк». «Туронбанк» опустился на 5 позиций, а «Асакабанк», «Микрокредитбанк», «Узпромстройбанк», «Траст банк», «Анор банк» – на 2 позиции.
Эффективность управления. Наиболее высокие позиции занимают «Узпромстройбанк», «Ориент Финанс банк» и «НБУ». При этом, «Асака банк» снизился на 5 позиций, а «БРБ» – на 4 позиции.
Доходность. Лидируют «Хамкорбанк», «Траст банк» и «Азия Альянс Банк». «Турон банк», опустившись на 3 позиции, занял последнее место. В данном рейтинге «Капиталбанк», «Азия Альянс банк», «Анор банк» и «Давр банк» снизились на 2 позиции, «Ипотека банк» и «Микрокредитбанк» – на 1 позицию.
Ликвидность. Лидерами стали «Азия Альянс Банк», «Ипак Йули банк» и «Траст банк». При этом, «Микрокредитбанк», «Ипотека банк», «Анор банк» и «Узпромстройбанк» опустились на 1 позицию.
Рейтинг активности малых банков за I квартал 2026 года
В группе малых банков сохраняется относительная стабильность. Лидеры удерживают позиции. Основные изменения в этой категории, также пришлись на средний сегмент, где ряд банков улучшил позиции благодаря росту финансового посредничества и повышению доходности.
В данной группе 8 из 14 финансовых учреждений показали улучшение позиций. Наиболее заметный рост – у «АВО банк» и «Апекс банк» по +3 позиции вверх. Лидером рейтинга стал «ТБС банк».
Одновременно 5 банков показали снижение, наибольшее из которых у «Октобанка», который потерял сразу 6 пунктов.
«Садерат банк», «Гарант банк» и «Зираат банк» – плюс 2 позиции каждый. Замыкают рейтинг «Опен банк» и «Узум банк» с +1 позицией вверх.