Тошкентда “Янги энергетика: инновациялар, барқарорлик ва минтақавий ҳамкорлик” шиори остида энергетика ҳафталиги бўлиб ўтади
Шу йил 12–14 май кунлари “CAEx Uzbekistan” халқаро кўргазма марказида мамлакат ёқилғи-энергетика комплексининг энг муҳим кўргазма-конференция тадбирларидан бири – Ўзбекистон энергетика ҳафталиги – “UEW 2026” бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Халқаро энергетика ҳафталиги (UEW) Энергетика вазирлиги ва “Ўзбекнефтегаз” АЖнинг анъанавий кўмагида ўтказиладиган муҳим йиллик халқаро тадбирдир. Унда етакчи экспертлар, новаторлар ва соҳа етакчилари, давлат органлари ва халқаро бизнес вакиллари стратегик кун тартибини шакллантириш, узоқ муддатли ривожланиш устуворликларини аниқлаш ва илғор энергетика ечимларини жорий этишни тезлаштириш мақсадида иштирок этади.
Кенг қамровли “UEW 2026” дастури “Янги энергетика: инновациялар, барқарорлик ва минтақавий ҳамкорлик” шиори остида режалаштирилган бўлиб, ёқилғи-энергетика комплексининг иккита асосий таркибий қисми – углеводородлар қазиб олиш ва электр энергетика бўйича бир қатор соҳа кўргазмалари ва анжуманларини ўз ичига олади. Ушбу тадбирлар соҳани ривожлантириш кун тартиби ва минтақавий мулоқотни белгилашда стратегик аҳамиятга эгадир.
“UEW 2026” дастурига қуйидаги муҳим соҳа тадбирлари киради:
- Ўзбекистон Халқаро энергетика форуми
- 28-Халқаро Ўзбекистон нефть ва гази анжумани
- 6-Халқаро энергетика анжумани
- “OGU 2026” – 28-Халқаро Ўзбекистон нефть ва гази кўргазмаси
- “Power Uzbekistan 2026” – 19-Халқаро энергетика, энергия тежаш, ядро энергетикаси ва муқобил энергия манбалари кўргазмаси
- “GETCA 2026” – Марказий Осиёнинг яшил энергия тежовчи технологиялари ихтисослаштирилган бўлими
Уч кун давомида ёқилғи-энергетика соҳасининг барча сегментларидан етакчи компаниялар замонавий технологик ечимлар ва соҳа ютуқларини тақдим этади.
Ўзбекистон энергетика ҳафталигида қуйидаги 31 мамлакатдан 537 та компания ва бренд, 125 та спикер ва 1000 дан ортиқ делегат иштирок этади: АҚШ, Австрия, БАА, Беларусь, Бельгия, Буюк Британия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Грузия, Иордания, Италия, Корея Республикаси, Марокаш, Миср, Нидерландия, Норвегия, Озарбайжон, Польша, Қатар, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Саудия Арабистони, Сингапур, Туркия, Хитой, Япония, Ўзбекистон, Швейцария.
Беларусь, Германия, Хитой ва Туркия компаниялари миллий павильон форматида иштирок этади. Италия, Корея Республикаси ва Россия жамоавий стендларда ўз маҳсулотлари ва технологияларини намойиш қилади.
“Uzbekistan Energy Week” хорижий инвесторлар ва технология компанияларининг Ўзбекистон энергетика бозорига доимий қизиқишини намойиш қилади. Барқарор ривожланиш ва илғор технологияларни жорий этишга қаратилган ушбу тадбир Марказий Осиёдаги асосий энергия платформаси сифатидаги мавқеини мустаҳкамлашда давом этмоқда.

Под слоганом «Новая энергетика: Инновации. Устойчивость, Региональная кооперация» в Ташкенте пройдет Энергетическая неделя Узбекистана
Одно из важнейших выставочно-конференционных событий топливно-энергетического комплекса страны - Энергетическая неделя Узбекистана – UEW 2026 - пройдет 12-14 мая в Международном выставочном центре САEx Uzbekistan.
Международная энергетическая неделя Узбекистана UEW — значимое ежегодное международное событие, проводимое при традиционной поддержке Министерства энергетики Узбекистана и АО «Узбекнефтегаз», которое объединяет ведущих экспертов, новаторов и лидеров отрасли, представителей государственных структур и международного бизнеса для формирования стратегической повестки, определения долгосрочных приоритетов развития и ускорения внедрения передовых энергетических решений.
Обширная программа UEW 2026 запланирована под слоганом «Новая энергетика: Инновации. Устойчивость, Региональная кооперация» и включает в себя ряд отраслевых выставок и конференций по двум ключевым составляющим топливно-энергетического комплекса – добыче углеводородов и электроэнергетике. События имеют стратегическое значение в определении повестки дня развития отрасли и регионального диалога.
В программе UEW 2026 — ключевые события отрасли:
• Международный энергетический форум Узбекистана
– 28-я Международная конференция «Нефть и газ Узбекистана»
– 6-я Международная энергетическая конференция
• OGU 2026 — 28-я Международная выставка «Нефть и газ Узбекистана»
• Power Uzbekistan 2026 — 19-я Международная выставка «Энергетика, энергосбережение, атомная энергетика и альтернативные источники энергии»
• GETCA 2026 — специализированная экспозиция «Зелёные энергосберегающие технологии Центральной Азии»
В течение трёх дней ведущие компании всех сегментов топливно-энергетической отрасли представят современные технологические решения и достижения отрасли. Своё участие в Энергетической неделе Узбекистана подтвердили 537 компаний и брендов, 125 спикеров и более 1000 делегатов из 31 страны, включая Австрию, Азербайджан, Беларусь, Бельгию, Великобританию, Германию, Грузию, Данию, Египет, Иорданию, Италию, Казахстан, Катар, Китай, Корею, Кыргызстан, Марокко, Нидерланды, Норвегию, ОАЭ, Польшу, Россию, Саудовскую Аравию, Сингапур, США, Турцию, Узбекистан, Францию, Чехию, Швейцарию, Японию.
Национальные павильоны представят компании Беларуси, Германии, Китая, и Турции. Италия, Республика Корея и Россия продемонстрируют продукцию и технологии на коллективных стендах.
Uzbekistan Energy Week демонстрирует устойчивый интерес иностранных инвесторов и технологических компаний к энергетическому рынку Узбекистана. С акцентом на устойчивое развитие и внедрение передовых технологий, мероприятие продолжает укреплять свои позиции как ключевая энергетическая платформа Центральной Азии.