Марказий Осиё ва Озарбайжон: ягона транспорт маконини шакллантириш истиқболлари
Марказий Осиё ва Озарбайжонни кўп асрлик тарих, маданият, дин ва муштарак қадриятлар бирлаштириб туради. Бугунги кунда ушбу ягона тарихий-маданий макон тобора ортиб бораётган стратегик аҳамиятга эга геоиқтисодий ҳудуд сифатида ҳам намоён бўлмоқда. Озарбайжон географик жойлашувига кўра Марказий Осиёни Каспий денгизи орқали Жанубий Кавказ, Туркия ва Европа давлатлари билан боғловчи кўприк ҳисобланади. Ўз навбатида, Марказий Осиё давлатлари Озарбайжон учун Хитой ва Жанубий Осиёнинг жадал ўсиб бораётган бозорларига чиқиш имкониятини очиб беради. Мана шундай ўзаро тўлдирувчанлик узоқ муддатли транспорт-логистика ҳамкорлиги учун мустаҳкам пойдевор яратади.
Минтақавий ҳамкорликнинг институционал ривожланишида 2025 йил 15–16 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви тарихий аҳамият касб этди. Саммитнинг энг муҳим якунларидан бири – Озарбайжоннинг ушбу форматга тўлақонли иштирокчи сифатида қабул қилиниши бўлди. Барча давлат раҳбарлари томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланган мазкур қўшилиш натижасида «Марказий Осиё ва Озарбайжон» янги форматидаги ҳамкорлик шаклланди.
Ушбу ҳамкорликнинг марказида Транскаспий халқаро транспорт йўлаги (Ўрта йўлак) туради. Сўнгги йилларда мазкур йўналишга бўлган эътибор изчил ортиб бормоқда: 2025 йил якунига кўра Ўрта йўлак орқали умумий юк ташиш ҳажми 4,7 млн тоннадан ошди.
Ўзбекистон учун ушбу йўналишнинг аҳамияти алоҳида яққол намоён бўлмоқда. Сўнгги беш йил давомида Ўзбекистон юкларининг Ўрта йўлак орқали ташиш ҳажми икки баробарга ўсиб, 2025 йил якунига келиб 1,3 млн тоннага етди. Агар 2021 йилда Европа Иттифоқи мамлакатлари билан ушбу йўлак орқали ташилган юкларнинг улуши 12 фоизни ташкил этган бўлса, 2025 йилга келиб мазкур кўрсаткич 28 фоизга кўтарилди.
Ўзбекистон юклари учун Транскаспий транспорт йўлаги орқали юк ташиш ҳажмини 1,5 миллион тоннага етказиш мақсадида қўшма Ишчи гуруҳ учрашувлари мунтазам ўтказилиб, Каспий денгизи орқали юк ташиш салоҳиятини кенгайтириш ва юк ташиш ҳажмини ошириш бўйича чора-тадбирлар, шунингдек, кема харид қилиш масалалари муҳокама қилиб келинмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистон республика ҳудудидан ўтувчи халқаро транспорт йўлакларининг жозибадорлигини ошириш ҳамда Марказий Осиёни Евроосиё транспорт тармоғи билан боғловчи муқобил транспорт маршрутларини шакллантириш мақсадида бир қатор стратегик аҳамиятга эга инфратузилма лойиҳаларини амалга оширмоқда. Улар қаторида Ўзбекистоннинг фаол иштирокида амалга оширилаётган «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» темир йўли қурилиши лойиҳаси алоҳида ўрин тутади.
Мутахассисларнинг ҳисоб-китобларига кўра, мазкур йўл Хитойдан Европа ва Яқин Шарқ мамлакатларига олиб борадиган энг қисқа йўлакни шакллантириб, масофани 900 километрга, юкларни етказиб бериш вақтини эса 7-8 кунга қисқартиради. Лойиҳа ишга туширилгач, ушбу йўналиш, шу жумладан, Ўрта йўлак орқали ўтувчи юк оқимининг келажакда кескин ошиши кутилмоқда.
Темир йўл қурилиши якунлангунга қадар Ўзбекистон мавжуд халқаро автомобиль йўллари тармоғидан фойдаланган ҳолда, «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» маршрути бўйича юк ташувларни ташкил этиш орқали ушбу йўналишни ривожлантириб бормоқда.
Юк оқимларини мувофиқлаштиришнинг самарали механизми сифатида «Осиё-Тинч океани мамлакатлари – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Озарбайжон – Грузия – Туркия – Европа» (CASCA+) халқаро мультимодал маршрути фаол ривожлантирилмоқда. 2025 йилда ушбу маршрут доирасида 6 722 ТEU ҳажмида контейнер ташувлари амалга оширилиб, 2024 йилга нисбатан ўсиш 47 фоизни ташкил этди. Маршрут иштирокчиси бўлган темир йўл маъмуриятлари томонидан ҳар йили 70 фоизгача тариф преференциялари тақдим этилаётгани ўзаро манфаатли ташувлар ҳажмининг изчил ошишига хизмат қилмоқда.
Шунингдек, 2024 йилда Ўзбекистон, Қирғизистон, Туркманистон, Озарбайжон, Грузия, Туркия ва Тожикистон темир йўл идоралари иштирокида «Евроосиё транспорт маршрути» ассоциациясининг ташкил этилгани йўлакдаги логистик тўсиқларни тезкор бартараф этишнинг институционал платформасини яратди.
Яна бир истиқболли транспорт йўналишлардан «Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон» халқаро транспорт йўлаги бўлиб, у Европа ва МДҲ давлатларидан Ҳинд океани портларигача бўлган масофани амалдаги йўлакларга нисбатан 1 000 километргача қисқартириш имконини беради ҳамда минтақавий боғлиқликнинг янги ўлчамини яратади.
Мазкур маршрутнинг мавжуд транспорт йўналишлари билан уйғунликда ривожлантирилиши Евроосиё минтақасининг салмоқли қисмини қамраб олувчи янги мультимодал транспорт йўлагини шакллантириш учун замин яратади:
«Жанубий Осиё давлатлари (Покистон, Ҳиндистон) – Афғонистон – Ўзбекистон – Қозоғистон – Озарбайжон – Грузия (Қора денгиз портлари) – Европа Иттифоқи»[1].
Шунингдек, инфратузилмавий боғлиқликдан ташқари Марказий Осиё давлатлари ва Озарбайжон ўртасида транспорт соҳасидаги рақамли интеграция ҳам изчил ривожланиб бормоқда. Бу борада Ўзбекистон ташаббуси билан халқаро автомобиль юк ташувларида рухсатнома бланкаларини электрон шаклда алмашиш имконини берувчи e-Permit тизимининг жорий этилиши муҳим амалий аҳамиятга эга бўлди. Хусусан, 2025 йилдан мазкур тизим Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида йўлга қўйилиб, ташувчилар учун маъмурий тартиб-таомилларни соддалаштириш, божхона расмийлаштирувини тезлаштириш ҳамда инсон омилини камайтиришга хизмат қилмоқда.
Эътиборлиси, жаҳон амалиётида электрон рухсатномалар алмашинуви тизими илк бор 2021 йилда Ўзбекистон ва Туркия ўртасида жорий этилган эди. Кейинги йилларда мазкур тажриба босқичма-босқич кенгайтирилиб, 2024 йилда Қозоғистон, 2025 йилда Озарбайжон ва Қирғизистон, 2026 йилда эса Тожикистон, Туркманистон ва Хитой билан ҳам татбиқ этилди. Бу эса Ўзбекистоннинг халқаро транспорт жараёнларини рақамлаштириш соҳасида нафақат минтақада, балки глобал миқёсда ҳам илғор тажриба шакллантираётган давлатлардан бирига айланаётганини кўрсатади.
Хулоса ўрнида таъкидлаш лозимки, Марказий Осиё давлатлари ва Озарбайжон ўртасидаги транспорт-логистика соҳасидаги стратегик шериклик минтақаларни ўзаро боғлабгина қолмай, бутун Евроосиё маконида юк ташиш занжирларининг барқарорлигини таъминлашга хизмат қилмоқда. Озарбайжоннинг Маслаҳат учрашувлари форматига тўлақонли қўшилиши, йирик темир йўл лойиҳаларининг фаол амалга оширилиши, рақамли ечимларнинг кенг жорий этилиши ҳамда институционал механизмларнинг мустаҳкамланиши ягона транспорт маконини шакллантиришнинг мустаҳкам пойдеворини яратмоқда. Бу эса, ўз навбатида, минтақа давлатларининг глобал таъминот занжирларига узвий интеграциялашувини таъминлаб, Марказий Осиё ва Жанубий Кавказнинг халқаро транзит тизимидаги мавқеини янада мустаҳкамлайди.

Центральная Азия и Азербайджан: перспективы формирования единого транспортного пространства
Центральную Азию и Азербайджан объединяют многовековая история, культура, религия и общие ценности. Сегодня это единое историко-культурное пространство также проявляет себя как геоэкономический регион, приобретающий все большее стратегическое значение. Благодаря своему географическому положению Азербайджан является мостом, связывающим Центральную Азию через Каспийское море с Южным Кавказом, Турцией и странами Европы. В свою очередь, страны Центральной Азии открывают для Азербайджана возможность выхода на динамично растущие рынки Китая и Южной Азии. Именно такая взаимодополняемость создает прочный фундамент для долгосрочного транспортно-логистического сотрудничества.
В институциональном развитии регионального сотрудничества историческое значение имела седьмая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии, состоявшаяся 15–16 ноября 2025 года в городе Ташкенте под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Одним из важнейших итогов саммита стало принятие Азербайджана в качестве полноправного участника этого формата. В результате данного присоединения, единогласно поддержанного всеми главами государств, сформировалось сотрудничество в новом формате "Центральная Азия и Азербайджан".
Центральное место в этом сотрудничестве занимает Транскаспийский международный транспортный коридор (Средний коридор). В последние годы внимание к этому направлению последовательно растёт: по итогам 2025 года общий объём грузоперевозок по Среднему коридору превысил 4,7 млн тонн.
Значение данного направления для Узбекистана особенно велико. За последние пять лет объем перевозок узбекских грузов по Среднему коридору удвоился и к концу 2025 года достиг 1,3 млн тонн. Если в 2021 году доля грузов, перевезенных по этому коридору в/из стран ЕС, составляла 12%, то к 2025 году этот показатель вырос до 28%.
В целях доведения объемов грузоперевозок по Транскаспийскому транспортному коридору до 1,5 млн тонн регулярно проводятся заседания совместной Рабочей группы, на которых обсуждаются меры по расширению потенциала и увеличению объемов грузоперевозок через Каспийское море, а также вопросы приобретения судов.
Вместе с тем, в целях повышения привлекательности международных транспортных коридоров, проходящих по территории республики, и формирования альтернативных транспортных маршрутов, связывающих Центральную Азию с Евразийской транспортной сетью, Узбекистан реализует ряд стратегически важных инфраструктурных проектов. Особое место среди них занимает проект строительства железной дороги "Китай – Кыргызстан – Узбекистан," реализуемый при активном участии Узбекистана.
По расчетам специалистов, данная дорога сформирует кратчайший коридор из Китая в страны Европы и Ближнего Востока, сократив расстояние на 900 километров, а время доставки грузов — на 7-8 дней. Ожидается, что после запуска проекта грузопоток по данному маршруту, в том числе через Средний коридор, в будущем резко возрастет.
До завершения строительства железной дороги Узбекистан развивает данное направление, организуя грузоперевозки по маршруту "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" с использованием существующей сети международных автомобильных дорог.
В качестве эффективного механизма координации грузопотоков активно развивается международный мультимодальный маршрут "Страны Азиатско-Тихоокеанского региона – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Турция – Европа" (CASCA+). В 2025 году в рамках данного маршрута были осуществлены контейнерные перевозки в объеме 6 722 TEU, что на 47% больше по сравнению с 2024 годом. Ежегодное предоставление железнодорожными администрациями — участниками маршрута тарифных преференций до 70% способствует последовательному росту объемов взаимовыгодных перевозок.
Кроме того, создание в 2024 году ассоциации "Евразийский транспортный маршрут" с участием железнодорожных ведомств Узбекистана, Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Грузии, Турции и Таджикистана сформировало институциональную платформу для оперативного устранения логистических барьеров на данном коридоре.
Еще одним перспективным транспортным направлением является международный транспортный коридор "Узбекистан – Афганистан – Пакистан," который позволяет сократить расстояние от стран Европы и СНГ до портов Индийского океана до 1 000 километров по сравнению с действующими коридорами и создает новое измерение региональной взаимосвязанности.
Развитие данного маршрута в гармонии с существующими транспортными направлениями создаст основу для формирования нового мультимодального транспортного коридора, охватывающего значительную часть Евразийского региона:
"Страны Южной Азии (Пакистан, Индия) – Афганистан – Узбекистан – Казахстан – Азербайджан – Грузия (черноморские порты) – Европейский союз".
Помимо инфраструктурной взаимосвязанности, между странами Центральной Азии и Азербайджаном также последовательно развивается цифровая интеграция в транспортной сфере. В этом отношении важное практическое значение имело внедрение по инициативе Узбекистана системы e-Permit, позволяющей обмениваться бланками разрешений на международные автомобильные грузоперевозки в электронной форме. В частности, с 2025 года данная система будет запущена между Узбекистаном и Азербайджаном, что послужит упрощению административных процедур для перевозчиков, ускорению таможенного оформления и снижению человеческого фактора.
Примечательно, что в мировой практике система обмена электронными разрешениями впервые была внедрена в 2021 году между Узбекистаном и Турцией. В последующие годы этот опыт поэтапно расширялся, и система была внедрена с Казахстаном в 2024 году, с Азербайджаном и Кыргызстаном в 2025 году, а с Таджикистаном, Туркменистаном и Китаем она будет внедрена в 2026 году. Это показывает, что Узбекистан становится одной из стран, формирующих передовой опыт в области цифровизации международных транспортных процессов не только в регионе, но и в глобальном масштабе.
В заключение следует отметить, что стратегическое партнерство между странами Центральной Азии и Азербайджаном в транспортно-логистической сфере не только связывает регионы, но и служит обеспечению стабильности цепочек грузоперевозок на всем евразийском пространстве. Полноценное присоединение Азербайджана к формату Консультативных встреч, активная реализация крупных железнодорожных проектов, широкое внедрение цифровых решений, а также укрепление институциональных механизмов создают прочный фундамент для формирования единого транспортного пространства. Это, в свою очередь, обеспечивает органичную интеграцию стран региона в глобальные цепи поставок и еще более укрепляет позиции Центральной Азии и Южного Кавказа в международной транзитной системе.
Ведущий специалист Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан Ш.Ахмедов