Ўзбекистон ва Корея Республикаси Президентлари кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш режаларини муҳокама қилдилар
21 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги дўстлик ва алоҳида стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат етакчиларининг жорий йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош ассамблеяси йиғилиши доирасида ўтган учрашувида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Турли ҳамкорлик форматларида фаол мулоқот ва алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Етакчи компанияларнинг кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш ҳамда Жанубий Кореянинг банк-молия институтлари билан янги шериклик дастурини шакллантиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Қўшма Ҳукуматлараро қўмитанинг навбатдаги йиғилишини жорий йил охиригача ўтказишга келишиб олинди.
Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси Президентлари бўлажак олий даражадаги тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқдилар.

Presidents of Uzbekistan and Korea Discuss Further Development of Multifaceted Cooperation
On November 21, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Korea Yoon Suk Yeol held a telephone conversation.
They discussed current issues of further development of Uzbek-South Korean friendly relations, special strategic partnership and expansion of multidimensional cooperation.
A special emphasis was placed on the practical implementation of the agreements reached at the meeting of the leaders of the two countries on the sidelines of the United Nations General Assembly in New York in September this year.
The importance of continuing active contacts and exchanges in various formats of interaction was underlined.
The interest in accelerating the implementation of cooperation projects between leading companies and the formation of a new partnership programme with banking and financial institutions of South Korea was confirmed.
It was agreed to hold a meeting of the Joint Intergovernmental Committee by the end of this year.
The Presidents of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea also discussed the schedule of upcoming high-level events.