Ўзбекистон ва Корея Республикаси Президентлари кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш режаларини муҳокама қилдилар
21 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги дўстлик ва алоҳида стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Икки мамлакат етакчиларининг жорий йил сентябрь ойида Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош ассамблеяси йиғилиши доирасида ўтган учрашувида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Турли ҳамкорлик форматларида фаол мулоқот ва алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Етакчи компанияларнинг кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш ҳамда Жанубий Кореянинг банк-молия институтлари билан янги шериклик дастурини шакллантиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Қўшма Ҳукуматлараро қўмитанинг навбатдаги йиғилишини жорий йил охиригача ўтказишга келишиб олинди.
Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси Президентлари бўлажак олий даражадаги тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқдилар.

Президенты Узбекистана и Республики Корея обсудили дальнейшие планы по расширению многопланового сотрудничества
21 ноября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Корея Юн Сок Ёлем.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-южнокорейских отношений дружбы и особого стратегического партнерства, а также расширения многопланового сотрудничества.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи лидеров двух стран на полях заседания Генеральной ассамблеи ООН в сентябре этого года в городе Нью-Йорке.
Подчеркнута важность продолжения активных контактов и обменов в различных форматах взаимодействия.
Подтверждена заинтересованность в ускорении реализации проектов кооперации ведущих компаний и формировании новой программы партнерства с банковско-финансовыми институтами Южной Кореи.
Согласовано проведение очередного заседания совместного Межправительственного комитета до конца текущего года.
Президенты Республики Узбекистан и Республики Корея также рассмотрели график предстоящих мероприятий на высшем уровне.